İnternet Nedir?

BİLGİSAYAR ve İNTERNET NEDİR

Bilgisayarlar günümüzde her eve her işyerine hatta cebimize bile girmiştir. Gelişen teknoloji bizi bilgisayar çağına taşımıştır. Bilgisayar ağlarının birbirine taşındığı bir sistem olan internet çağımızın en büyük icatlarından bir tanesidir. Modern yaşama girmesi 1990’lı yıllarda olan bu bilgisayar ağı Türkiye’ye 1993 yılında getirilmiştir. Türkiye’ye geldiği günden itibaren de tüm dünyada olduğu gibi hızlı bir şekilde yaygınlaştırılmıştır.

Bilgisayarlar ağlarla birbirine bağlanmaktadır. İnternete erişebilmek için bilgisayarların yanında telefon hattı ve modem olmak zorundadır. Modemler ilk zamanlarında sadece kablolu olarak kullanılabiliyordu. Günümüzde ise kablolu ve kablosuz modemler bulunmaktadır. Bunların yanında evden ya da işten çıkıldığında, bilgisayar ağından mahrum kalınmaması adına USB modemlerde türetilmiştir. Bilgisayar ağları site adı verilen sayfalar topluluğundan oluşmaktadır. Bilgisayar ağında karşımıza çok çeşitli sayfalar topluluğu çıkmaktadır. Aradığımız her bilgiyi bulabileceğimiz bu sayfalar topluluğunda, teknoloji, kamu, bankacılık, e-ticaret, bahis, video, sosyal medya gibi çok çeşitli siteler bulunmaktadır. Arkadaşlarımızla irtibatta olduğumuz ya da yeni çevreler edinebileceğimiz sosyal medyalar son dönemde oldukça revaçta olan sayfalar topluluğudur. Anlık olarak iletişim sağlayabildiğimiz bu sistemde sesli ya da görüntülü bir şekilde iletişim sağlamak mümkündür. Her türlü resim, video ve dosya gibi argümanlarını paylaşabileceğiniz siteler mevcuttur.

İnternet artık günümüzde vazgeçilmez bir faktör haline geldi. Anlık iletişim, paylaşım ya da araştırma yapmak için kullanabileceğimiz bu teknolojik icat tüm yaşantımızı da etkilemektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.