Gribe İyi Gelen Yiyecekler

Kış aylarında artan grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara ne iyi gelir? sorusunun cevabını makalemizde bulabilirsiniz. Soğuk havalarda grip olan kişi sayısının artmasını sebebi, vücudun sürekli hava değişmine mağruz kalmasıdır. Ev, iş, okul vb. ortamlarda sıcaktayken bir anda dışarıda geçirilen kısa süreler bile hastalanmaya yol açabiliyor. Sadece soğuk hava değil, otobüs, banka vb. kalabalık ortamlardan diğer kişilerden kapılan mikroplar nedeniylede grip olmak mümkün. Grip olmamak için yada gripten hızlı kurtulmak için beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Beslenmeye dikkat edilmediğinde grip hızla direnç kazanıyor ve iyileşmek günler, bazen haftaları alabiliyor.

Gribe İyi Gelen Yiyecekler

Grip için ilk olarak C vitamini alınmalıdır. C vitamini ise portakal, mandalina, limon, kuşburnu, maydanoz, yeşilbiber gibi meyve ve sebzeleri tüketmek gerekiyor. Gribe iyi gelen yiyeceklere A Vitamini içeren yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi meyve ve sebzeleride eklemek mümkün. Bunun dışında elma, armut vb. meyvelerde gribi hızla dışarı atma konusunda başarılı meyvelerdir. Vücudun gücünü toparlaması için ceviz, badem, fındık gibi yiyeceklerinde tüketilmesi gerekmektedir.

gribe-iyi-gelen-yiyecekler

Grip için bu yiyecekler yararlı olabiliyor. Ancak, bazı durumlarda yetersiz kalıyor. Bağdemcik iltihabı vb. durumlarda doktor tarafından önerilen antibiyotiklerin kullanılması gerekiyor. Aksi halde beslenmenize ne kadar dikkat ederseniz edin, oluşan iltihaplanma bir süre sonra hastalığın tekrarlamasına neden olabiliyor. Bu nedenle ağır griplerde sadece vitaminli besinlere yüklenmek yerine doktor tavsiyesinde antibiyotik kullanmakta gerekmektedir. Soğuk algınlığı ile gelen grip, nezle gibi hastalıklarda ise bol limonlu ıhlamur kaynatıp sıcak sıcak içmekte gribe iyi gelmektedir. Ayrıca grip süresince bulunduğunuz odayı sürekli havalandırmalısınız. Grip mikropları odada asılı kalarak diğer kişilerede bulaşabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.