Badem Ve Bademin Faydaları

Hemen hemen herkesin bildiği bademin faydalarını toplumda sıkça duymak mümkün. Badem gerçekten faydalı mı? Bademin faydaları neler? bu makalemizde görebileceksiniz.

Badem, Omega 3,6 ve Omega 9 yağ setlerini içerir. Buda kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiğini gösterir. Badem içerisinde karbonhidrat, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, B, C ve E vitaminlerini bulundurur. Bildiğiniz gibi kalori enerji anlamına geliyor. Bu açıdan oldukç yararlı olan Badem gerekli kalori ve enerjiyide sağlar. Sadece 10 adet badem yiyerek 100 kalori alabilirsiniz.

bademin-faydalari

Badem Zayıflatır mı?

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren Badem, kilo aldırmadığı gibi kilo vermenizede yardımcı olur. Badem özellikle ara öğünlerde tüketilebilecek bir besindir. Sadece ara öğünlerde 10 adet badem tüketmek bile kilo vermenize yardımcı olacaktır. Çünkü, badem içerisinde bulunan zararsız yağlar sayesinde tok tutmakta buda kilo almanızı engellemektedir. Yapılan araştırmalar sonucu badem tüketen kişiler ve badem tüketmeyen kişiler arasındaki kilo kaybetme farkları ölçülmüş. Bunun sonucunda badem tüketerek hayatına devam eden kişinin daha kolay ve hızlı kilo verdiği görülmüştür.

Badem Safra Taşarlını Önler mi?

Yine uzmanlar tarafından yapılan deneyler ve araştırmalar sonucu bademin safra taşları oluşumunu önlediği görülmüştür. Hergün belli miktarda badem yiyen bayanların safra kesesin taş oluşumunun %25 oranında daha az olduğu görülmüştür. Kolastirolü düşüren badem bu anlamda kalp damar hastalıklarınında önüne geçilmesini sağlıyor. Doktorlar tarafındanda önerilen badem bağışıklık sistemini güçlendirmesiylede birçok hastalığa yakalanmanızı ve soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkları çabuk atlatmanızı sağlayabiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.