Yılbaşı Kutlamak Günah mıdır?

Yeni yıla girmemezi günler kala, yılbaşı kutlamanın günah olup olmadığı konusunda birçok görüş ve tartışmalar yaşanmaktadır. Yılbaşı kutlamak dinimize göre günah olabileceği gibi günay olmayan haller vardır. Aslında Müslümanlıkta yılbaşı kutlamak diye birşey yoktur. Türklerde çok eski tarihlerde yılbaşı kutlamamaktadır. Ancak, zamanla yabancı ülkelerde kutlamalar ve adetler ülkemizde de yaşanmaya başlamıştır.

Yılbaşı kutlamanın günah olması aşırıya kaçılmadığı sürece mümkün değildir. Hristiyanların özel bayramı olan Noel kutlar gibi yılbaşı kutlamak günahtır. Ancak, sadece yılbaşı gecesinde toplanmak yada özel bir yere giderek makul düzeyde eğlenmek günah olamaz. Eğer yılbaşını Noel kutlar gibi yani Hristiyanlardan bir farkınız olmayacak şekilde hazırlık yapar ve kutlarsanız, yılbaşı kutlamak günah olur. Yılbaşı kutlamak makul seviyede olursa günah değildir demiştik. Ancak, bu makul seviyeyi tam olarak çizmek mümkün değil. Örneğin; yılbaşında içki içmek, milli piyango oynamak, parayla tombala yada benzeri oyunlar oynamak gibi aktiviteler dinimizde günah sayılacak uygulamalardır.

yilbasi-kutlamak-gunah-mi

Yılbaşını evinde kutlayacak bir aile düşünelim. Bu ailenin tüm fertleri sadece o gün için toplanarak televizyon karşısında mutavazi bir kutlama yapıyor yada müzik çalarak eğleniyor. Bu ailenin günah işlediğini söylemek imkansız. Ancak, tam tersi farklı bir aile yada arkadaş kutlamasını ele alalım. Alkollü içeceklerin alındığı, kumar kağıtlarının hazırlandığı vb. dinimizce yasak işlerin yapıldığı bir yılbaşı kutlaması tabiki günahtır. Bunun dışında yılbaşı kutlamanızı dinimizin yasaklarını çiğnemedikten sonra ve Hristiyanların Noel bayramı gibi ayrı bir önem vererek kutlamadıktan sonra yılbaşında eğlenmenin yada yılbaşı kutlamanın günah olan bir yanı yoktur. Kısacası yılbaşı kutlamak günah değildir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.