Sürekli Üşüme – Sürekli Üşümenin Nedenleri

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde sürekli üşüme sorunu birçok kişinin derdi olmuş durumda. Soğuk havalarda üşümek gayet normal. Fakat, üşümenin kimi kişilerde aşırı olması ve sıcak ortamlarda bile devam etmesi aslında bir sağlık problemidir. Sürekli üşüme girilen ortamlarda rahat davranamama, işlerinizi halletmede ve karşılıklı sohbetlerde de sorun yaratmaktadır. Sürekli üşümenin işlerinizde konsantre olmanızıda engellemesi görülen etkilerdendir.

Sürekli Üşümenin Nedenleri

Sürekli üşümenin nedenleri kalıtım, mikroplar, yaşlanma, troid yetmezliği, şeker düşüklüğü, iyot eksikliği, iyot fazlalığı ve kullanılan ilaçların yan etkileri gibi sebeplerden olabilmektedir. Bir kişi sürekli üşüyorsa ve bu gerçekten sosyal yaşamı etkileyecek düzeyde ise hastaneye giderek kan testleri yaptırarak, sürekli üşümenin neden kaynaklandığını öğrenebilir. Bazı kişilerde bu etkilerin dışında nörolojik olarak üşümelerde görülmektedir. Genellikle bu sorundan şikayetçi olanların çoğu kansızlık, vitaminsizlik ve şeker düşüklüğünden kaynaklanmaktadır. Aşırı çay tüketimi, yeterli düzeyde beslenmeme, hareketsiz bir yaşam sürme üşümenin nedenlerinden en çok görülenlerdir.

Sürekli Üşümeden Kurtulmanın Yolları

  1. Spor Yapmak
  2. Stresten Uzak Durmak
  3. Yeterli Düzeyde Beslenmek
  4. Aşırı çay, kahve vb. tüketmemek
  5. Bol miktarda su tüketmek
  6. Gereksiz İlaç Kullanmamak

Herhangi bir sağlık sorununuz olmadığı halde sürekli üşüyorsanız. Yukarda saydığımız 6 maddeyi uygulamanız halinde sürekli üşüme derdinden kurtulabilirsiniz. Tabi sürekli üşümeden kurtulma yolları derken kışın ortasında kısa kolla gezip neden üşüyorum diyenler için değil, normal sıcaklıkta bile üşüyen, yaz aylarında bile uzun kollu ve çorap gibi kıyafetlerle rahat olabilen kişiler içindir. Sürekli üşümek bir acizlik değil, bir sağlık problemidir. Dikkat edilmediğinde sosyal yaşantınızı olumsuz etkileyebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.