Pirinç ve Pirincin Faydaları

Haftada en az 1 kez sofralarda yer alan pirincin ne kadar faydalı olduğunu biliyor muyuz? Çoğunlukla Türk sofralarında pilav olarak yer alan pirinç insan vücuduna birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaların yanı sıra sevilen ve sürekli tüketilen bir besin kaynağıdır. Pirinç üreticisinin değimiyle çeltik, çeltik tarlarında yetişen günümüzde ev hanımları tarafından binbir seçit yemekte kullanılan pirincin faydalarını duyduğunuzda artık daha fazla pirinç tüketmek isteyebilirsiniz.

Pirincin Faydaları

Pirinç kalori yapar. Yeterli kadar yenildiğinde gerekli enerjiyi sağlar. Bir kişi sadece pirinç yiyerek aylarca yaşayabilir.
Tansiyon düşürücü etkisi ve üre düşürücü olarak bilinir.
İshale iyi gelir.
Unu ve yaraları kurutmaya yarar. Hatta bu özelliği ıslanan cep telefonu gibi elektronik eşyalarda da işe yararmaktadır.
Zayıf kişilerin kilo almak için pirinçli yemekler yemesi tavsiye edilir.
Kan şekerini düzenler.
Kanser riskini azaltır.
Böbrek taşı oluşmasını engeller.

Pirinç Nasıl Yetiştirilir?

Pirinç nerdeyse tüm topraklar yetiştirilebilsede, su geçirgenliği az olan topraklarda daha verimli yetişir. İklim olarak ılıman ve sıcak bir iklimde yetiştirilebilir. Tohumu toprağa ekildikten sonra çeltik bitkisi ortaya çıkar. Çeltik bitkisi filizlenir ve hasat dönemi geldiğinde hasat edilir. Ülkemizde hasat dönemi genellikle mayıs ayında başlamaktadır. Özel gübrelerle desteklenmeli ve sürekli sulanmalıdır. Çeltik suyu çok sever ve sıcak bir iklimde suyla birlikte yetiştirilebilinir. Besin değeri yüksek olan pirinç kısaca bu şekilde yetiştirilir ve vücudumuzun ihtiyacı olduğu enerjiyi en fazla miktarda ve en kolay şekilde sağlamaktadır. Pirinç yetiştirmek kolay olmasada bugün itibariyle marketlerde uygun fiyatlardan alarak her çeşit yemeği yapabildiğimiz bir üründür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.