Konut Kredisiyle Ev Almak Mantıklı mı?

Ev sahibi olmak hemen herkesin hayalidir. Kiradan kurtulmak, yeni bir eve çıkıp diğerini kiraya vermek yada benzezri sebeplerle herkes ev alma hayali kuruyor. Özellikle Türkiye şartlarında evi olmayan bir kişinin geçimi oldukça zor olabiliyor. Bu yüzden ev sahibi olmak isteyenler ise maddi yetersizlikler yaşıyor.

Asgari ücretle geçimini bile sağlayamayan aileler için ev almak imkansız hale geliyor. Ancak, yinede birikmiş parası olan ve kira ödemek yerine evinin taksitlerini ödeyerek ev sahibi olmak isteyenlerin sayısıda oldukça fazla. Banka kredisiyle ev sahibi olmak 2013 yılında çok kolay hale geldi. Bankalar konut kredisi verirken eskisi kadar sorgulama yapmıyor ve hatta siz istemeseniz bile konut kredi alabiliyorsunuz. Konut kredisiyle ev almak için öncelikle satın almak istediğiniz evi bulmalısınız. Elinizde bir miktar peşinat varsa kalan kısmı bankadan kredi çekmek üzere bankayla anlaşma sağlayabilirsiniz. Banka taksitleri ödememeniz halinde haciz koyabiliyor. Ancak, taksitleri tam olarak öderseniz kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz.

konut-kredisiyle-ev-almak-mantikli-mi

Kira öder gibi ev sahibi olmak için elinizde bulunan ve peşin olarak ödeyebileceğiniz miktarda oldukça önemli. Çünkü, bu sayede daha az konut kredi alabilir ve daha az faiz ödemek zorunda kalırsınız. Bankalar genellikle kış aylarında konut kredilerine daha az faiz uygulamaktadır. 70 bin TL kredi alacak bir kişi 10 yıl yani 120 ayda 120 bin TL olarak geri ödeyebilirsiniz. Aylık taksit tutarı ise 1.000 TL olmaktadır. 50 bin TL birikmiş paranız olduğunu düşünürsek 70 bin TL konut kredisiyle birlikte 120 bin TL ye güzel bir ev alabilir ve kira öder gibi konut sahibi olabilirsiniz. 10 yıl sonra 1.000 TL ödemeniz bitmiş olur ve ev sahibi olursunuz. Özellikle kirada oturanlar için konut kredisiyle ev almak büyük avantaj sağlıyor. 500 – 1000 TL aralığında kira ödeme yerine evinizin taksitini ödeyebilirsiniz. Ayrıca 10 yıl sonrada kredi taksitiniz 1.000 TL olarak kalacağından her yıl faizlenen kira tutarından bile daha az ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.