Geleceğin Meslekleri

Özellikle üniversite tercihi yapacak öğrenciler için bu konu oldukça önemli. Geleceğin mesleği demek maaş oranı yüksek, işsiz kaldığınızda kolayca iş bulabileceğiniz, uzun süre popülerliğini kaybetmeyecek ve geleceği parlak olan mesleklerdir. Artık eskisi gibi klasikleşmiş ve sürekli ağızlara alınan meslek dalları geleceğin meslekleri değil. Bugün çoğu öğrencinin işletme okuduğunu ve zamanında bu bölümün çok fazla tavsiye edildiğini biliyoruz. Ancak, günümüzde işletme mezunu sayısının fazla olması, o alanla ilgili aranan eleman sayısını azalttığı için maaşlarında eskisi kadar yüksek olmadığı görülüyor. İş veren bir kişi işten çıktığında daha düşük maaşla çalışabilecek bir işletme mezununu rahatlıkla bulabiliyor.

Psikiyatrist : Günümüzde birçok kişi metropol hayatına ayak uyduramamaktadır. Ailede yaşanan sorunlar, iş hayatının getirdiği sıkıntılar vb. psikolojisi bozulmuş insanlarla dolu. Bundan 10 yıl önce psikiyatrist’e gitmekten utanan insanlar bugün en ufak bir sorun hissetiklerinde bunu Psikiyatrist’leriyle paylaşmak istiyorlar. Psikiyatrist mesleği insanların sosyal hayattaki problemlerinin artmasıyla birlikte çok daha fazla öneme sahip olacak bir meslek haline gelecek.

Evlilik ve Aile Terapistliği: Yine bundan 10 yıl öncesine bakılacak olursa boşanma oranları kat kat artmış durumda. Evli çiftler boşanmadan önce evliliğini kurtarmak ve sorunları çözebilmek adına evlilik ve aile terapistlerine koşuyor. Özellikle son yıllarda artan aile sorunlarına çözüm bulmak konusunda evlilik ve aile terapistlerinin önemide artacak.

Diyetisyenlik: Geleceğin mesleklerinden biride diyetisyenlik. Dünya geliştikçe sorunlarda farklı boyutlarda devam ediyor. Bugün bakıldığında her 4 kişiden 2’si obezite sorunuyla karşı karşıya kalmış durumda. Bunun dışında görselliğe önem verenler, sağlık problemi yaşayanlar vb. artmakta. Günümüzde fast food yiceklerinin daha fazla tercih edilmeye başlanması, hızlı bir hayat yaşamak vb. diyetisyenlerin işini arttıracağa benziyor.

Dünyada yaşanan değişim ve gelişimler sonucu insanların yaşadığı yeni sorunlar farklı meslek dallarının popüler ve geleceğin meslekleri olmasına sebep olacak.

Latest Comments
  1. BilgiSpot
  2. gokhan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.