21 Aralıkta Ne Olacak ? 21 aralık kehanetleri

MAYA TAKVİMİNE GÖRE 21 ARALIK 2012’DE NE OLACAK?

Bazı uzmanların araştırmalarına göre 21 Aralık 2012 tarihi, maya takviminin sonu değil, döngüsel uzun sayım takviminin 13 baktumdan oluşan kısımının son günüdür.

Yani zamanın sona ermesi veya maya takviminin sona ermesi gibi bir durum yok. Ancak 13. baktumun bu son gününde (ki 21 Aralık gündönümüdür: güneşin dünyaya en uzak olduğu an) yeni çağa geçecek olan insanoğlunun bir felaket yaşayacağına inanılıyor.

Tabii bu felakete yönelik çeşitli teoriler var. Ayrıca diğer bir kısım görüş de bu tarihte insanlığın büyük bir atılım yapacağına inanıyor. Bazı kaynaklarda bu tarih foton çağına geçiş olarak adlandırılmakta…

Bu tarihte zarar görmeyeceğine inanılan İzmir’in Şirince ve Fransa’nın güneyindeki Bugarach köylerine ulaşmak isteyenlerin tek yön uçak bileti talebinin arttığı kaydedildi.

Soru: Dünyanın 2012′de yok olacağına ilişkin öngörülerin kaynağı ne?

Cevap: Bu hikâye, Sümerler tarafından keşfedildiği iddia edilen Nibiru diye bir gezegenin Dünya’ya yaklaşmakta olduğuna ilişkili iddialarla başladı. Aynı öngörü daha önce Mayıs 2003 tarihi gösterilerek ortaya atılmıştı. Belirtilen tarihte bir şey olmayınca kıyamet gününün tarihi Aralık 2012′ye kaydırıldı ve eski Maya takviminde doğal döngülerden birinin sonu olan 2012 kış dönümüyle, yani 21 Aralık 2012 tarihiyle ilişkilendirildi.

Soru: Maya takvimi Aralık 2012′de bitiyor mu?

Cevap: Mutfağınızın duvarındaki takvim 31 Aralık 2012′de bitmediği gibi Maya takvimi de 21 Aralık 2012′de bitmiyor. Bu tarih, Maya uzun erimli döneminin sonu; ama mutfağınızdaki takvim nasıl 1 Ocak’ta tekrar başlıyorsa, Maya takviminde de yeni bir uzun erimli dönem başlıyor.

Maya takvimi neden önemseniyor ? 

Maya uygarlığı genel olarak çağının ötesinde olduğundan çoğu zaman uzaylılarla etkileşim içinde görülmüşlerdir. Ancak maya takviminin önemsenmesinin asıl nedeni Mayaların astronomi alanındaki mükemmele yakın tahminleridir. Ay ve gezegenlerin hareketleri, güneş tutulmaları ve belkide en önemlisi bugünkü modern astronomi hesaplamalarıyla bilinen “Venüs yılı”nı (synodic period) daha o zamanda hassas bir biçimde saptayabilmeleridir. Mayalar’ın 584 gün olarak hesapladıkları Venüs yılı günümüzde 583.92 gün olarak saptanmıştır.

Not: Kehanetin 2 yıl içinde gerçekleşeceğine dair söylentiler de var. 2012 – 2014 arası.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.