2013 Yılbaşı Sofrası – Hindi Tarifi

2012 yılıda bitmek üzere. 2013 yılbaşı için günler kaldı. Hazırlıklar daha şimdiden başladı. 2013 yılbaşını evde geçirecek olanlar için yılbaşı sofrası hazırlamak büyük heves olabiliyor. Yılbaşında arkadaş, aile yada akrabalarınıza güzel bir yılbaşı sofrası hazırlayabilirsiniz. 2013 yılbaşı sofrasında öncelikle olmazsa olmazlar arasında hindi yemeği yer almalı. Hindi tarifine geçmeden önce, sofranın dekoru ve süslemeside yılbaşına özel yapılmalıdır.

2013 Yılbaşı Sofrası

Yılbaşı sofrası kırmızı ve beyaz renklerden oluşmalıdır. Kırmızı bir örtü üzerine beyaz peçete ve beyaz tabakların yer aldığı, bardakların ise kırmızı süslerden oluşması güzel bir görüntü sağlayacaktır. Ayrıca masa aydınlatması loş bir ışıklandırma ile sağlanmalıdır. Yılbaşı için yine olmazsa olmazlar arasında bulunan yılbaşı çamı süsleyebilirsiniz. Çam ağacını masanın yakınına yerleştirmenizde yarar var. Kısacası 2013 için ışıklandırma ve masada kırmızı ağırlıklı bir yılbaşı sofrası hazırlamanız yeterli olacaktır. Şimdi yılbaşı sofrasının en önemli öğesi hindi yemeğine sıra geldi.

Hindi Tarifi

Öncelikle hindiyi temizleyin, süzün ve yeteri kadar büyüklükte bir tencereye koyarak bir miktar suyla 2 saat kaynatın. Ardından borcama koyun. Tencerede kalan suyla birlikte pilav yapın. Normal pilav yaparken sadece tenceredeki suyu kullanın. Soğan, salça, tuz, karabiber, domatesten oluşan bir sos yapın. Borcama koyduğunuz hindinin üzerine güzelce sosu yayın. Hindiyi borcamla birlikte fırına koyun. Güzelce kızarıncaya kadar pişirin. Hindi piştikten sonra tabaklara hindi suyundan yaptığınız pilavla birlikte servis edin. Hindiyi servis ederken aynı sostan yaparak tabaklarada koyabilirsiniz. Hindi yerine aynı şekilde tavukta pişirebilirsiniz. Dilereniz hindi içerisine pilav doldurarak birgün bekletebilir ve yılbaşı sofranızın orta kısmına bu şekilde yerleştirebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.