Vücudumuzdaki Kemik Sayısı ve Görevleri

kemikler-fb3İnsan vücudunda birçok organ bulunduğu gibi bu organların belli bir dengede bulunmasını sağlayanda vücut iskeletidir. Vücut iskeleti ise kemiklerden oluşmaktadır. Aslında kemik bir dokudur. Dokular arasında en serti olan kemik insan vücudunda tam 206 adet bulunmaktadır. Yetişkin bir insanda 206 kemik bulunmaktadır. Bunlardan 26 ‘sı omurgada, 25 kaburgalar ve sternum, 22 başta, 1 hiyoid, 64 üsttaraf, 62 alttaraf, 6 kulak kemikleri, mecmu olmak üzere 206 adet kemik vardır.

Yetişkin insanda bulunan 206 kemik küçüklerde 300 civarı olarak değişmektedir. Küçük yaşta fazla olan kemik sayısı ilerleyen yaşlarda keimklerin kaynaşması sonucu azalmaktadır. Kemillerin şekilleri ve dış görünüşleri kendi karakterine göre değişiklik gösterebilmektedir. Kemikler boyutlarına göre 3’e ayrılmaktadır.

Kemik Çeşitleri

  1. Uzun Kemikler
  2. Yassı Kemikler
  3. Kısa Kemikler

Uzun Kemikler: Uzunluk olarak kalınlıklarından daha fazla olan ve kollar ile bacaklarda bulunan silindir şeklindeki kemiklerdir. Kolar ve Bacaklarda bulunan önemli uzun kemikler, Pazı kemiği, Uyluk kemiği, Dirsek kemiği, Kaval kemiği, Ön kol kemiği , Baldır kemiği, El tarak kemiği, Ayak tarak kemiği, El parmak kemiğ, Ayak parmak kemiği olarak saymak mümkündür.

Yassı Kemikler: Yassı kemikler kalınlığı uzunluğundan fazla, görünüm olarak yassı şeklinde olan sarı ilik ve kemik kanalı olmayan, göğüs, kafatası ve kaburgada bulunan kemiklerdir.

Kısa Kemikler: Boy, en ve genişlik olarak birbirine eşit olan sarı ilik ve kemik kanalı olmayan, dıştan bir zarla sarılı kemiklerdir. Kısa Kemiklere örnek vermek gerekirse, omurga, el ve ayak bilek kemikleri kısa kemiklerdir.

İnsan vücudundan bulunan 206 kemikten uzun, yassı ve kısa olanları sırasıyla saydık. Bu kemikler vücutta en önemli işlevleri gören ve bilinmesi gereken en önemli kemiklerdir.

Latest Comments
  1. HCHNCHFHB1YGH1
  2. vchjk
  3. Anonim
  4. rümeysa

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.