Futbol Kuralları Nelerdir?

futbol-kurallari-nelerdir-w2gbsFutbol uzun yıllardır gelişere günümüzde tüm dünyanında severek izlediği ve oynadığı bir spor aktivitesi ve eğlence aracı olmuştur. Futbol fazla kurallardan oluşan ve karışık bir yapıya sahip gelsede, aslında oldukça basit kurallardan oluşmaktadır. Futbol kurallarının bazıları size saçma gelebilir. Ancak yıllar içerisinde futbolun çok daha aktif ve kaliteli olması için geliştirilmiş kurallar olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin; “Ofsayt kuralı neden var? Futbolcuların gol atmasını engellemek futbolun zevkini kaçırıyor” diyebilirsiniz. Ancak, karşılaşmaların 20-30 sayıyla bittiğini ve kalecinin yanında karşı takımdan futbolcular olduğunu düşünsenize.. Bu durumda komik görüntülerle karşılaşabilirdik. Futbol kuralları herkes az çok bilir. Bu kurallar arasında en az bilinen ve en zorlarını sizler için açıklayalım.

Futbol Kuralları

– Ofsayt Kuralı –

Karşılıklı iki takım oyuncularından bir takım atak sırasında kaleye yakın olan oyuncularından birine pas attığında o oyuncu kaleciye en yakın oyuncu ise ofsayt’ta kalmış olur. Atak yapan takımın pas alacak oyuncusu defansın gerisindeyse, yani kaleye yakın olan futbolcu karşı takımının defans oyuncusuysa atak yapan takımın oyuncusu ofsayta düşmeyecektir. Ofsayt yan hakemler tarafından görülür ve orta hakeme bildirilir. Atak yapan takımın oyuncusu ileri pas attıktan sonra oyuncu defansın arkasına sarkarsa ofsayt olmaz. Önemli olan topun ayaktan çıkma anıdır.

– Penaltı Kuralı –

Ceza sahası içerisinde yapılan fauller ve el ile oynamalar sonucu atak yapan takım penaltı kazanır. Penaltı ceza sahası içerisinde bulunan penaltı noktasından atılır.

– Kartla Cezalandırma –

Oyuncular maç süresi boyunca faul yapabilir. Bu fauller oyun içerisinde karşı oyuncudan topu almak isteyen futbolcu için gayet normaldir. Ancak, yapılan faulun şiddetide bir o kadar önemlidir. Futbolcu sürekli faul yapıyorsa, yada sert bir şekilde rakibine girerse, gole giderken bilerek engellemek için faul yaparsa sarı kart görür. Rakibini sakatlayacak derece faul yapar yada kaleciyle karşı karşıya kalmak üzere faul ile engellenirse golü engelleyeceğinden direk kırmızı kart olarak cezalandırılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.