En Güzel Aşure Tarifi

Aşure günü 24 kasım 2012 tarihinde başladı. Birçok kişi aşure yapıp dağıtmaya başladı bile. Aşure yapmak için birçok tarif olsada bunlar arasında en güzel aşure tarifini seçmek, hem övgüler almanızı sağlayacak hemde yiyecek olan kişilerde güzel bir lezzet bırakacaktır. Muarrem ayında oruç tutmanın yanı sıra yakınlarına ikramda bulunmanın sevap olmasının yanı sıra komşularada Aşure vermeninde yine bu ayda yapıldığı bilinen bir adettir.

En Güzel Aşure Malzemeleri

1 su bardağı buğday
2 kaşık bal
2 çay bardağı nohut
1 kaşık pirinç
1 bardak süt
2 kaşık gül suyu
2 su bardağı tozşeker
2 çay bardağı fasulye
Az Miktarda Tuz
1 çay bardağı kuru börülce
1 adet portakal
2 kaşık üzüm pekmezi
Kestane
Nar taneleri
Mayana (rezene) Meyve şekerlemeleri
Fıstık, ceviz, badem

Malzemelerden hepsini bulabilirseniz aşure güzel olur, ancak son satırlarda bulunan malzemeleri temin edemesenizde iyi bir aşure yapabilirsiniz.

En Güzel Aşure Tarifi

Öncelikle buğdayları bir önceki geceden kaynatarak ıslatın. 12 saat sonra buğdayları pişirin. En az 2 saat sürmesi gereken pişirme süresine, farklı bir tencerede olmak şartıyla Nohut ve fasulye içinde uygulayın. Börülceyi diğerlerine nispeten daha az pişirin. Fındık, fıstık, badem gibi kabuklu malzemelerin kabuklarını çıkarak hazırlayın. Cevizi rendeleyin ve portakal kabuğundanda biraz rendeleyin. Kuru kayısı, incir gibi karışımlarda ekleyecekseniz ufak parçalar halinde dilimleyin. Tüm işlemleri hallettikten sonra buğdaydan başlamak şartıyla tüm malzemeleri yavaş yavaş tek tencerede toplayın. Damak tadınıza göre şeker veya daha önceden hazırladığınız kaynatılmış şekerli suyu ilave edin. Fındık, fıstık, badem ve portakal kabuğunu dilerseniz pişirmenin son kısımlarında tencereye atabilir. Dilerseniz aşureleri kaselere koyduktan sonra üzerine süsleyerek yerleştirebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.