Borsa ne zaman artar ? Borsa düşecek mi ?

Borsa’nın ne olacağı, ileryen zamanlar yükselip, düşebileceğini birkaç pencerede ele alabiliriz. Bunlardan birincisi her yıl borsanın durumunun ne olduğudur. Yani borsanın geçmiş yıllarda hangi aylarda yükselip hangi aylarda arttığını takip ederek ilk ipucunu elde etmiş olabilirsiniz. Aralık, Ocak, Şubat ve Mart ayları borsa için durağan aylardır. Bu aylardan hisse senetleri düşebileceği gibi yerinde sayabilme olasılığıda yüksektir. Bu yüzden hisse senedi satışı yapacaklar aralık ayından önce hisselerini satarsa karlı çıkacaklardır. Aksi halde nisan ayına kadar beklemek zorunda kalabilirler.

Borsa düşecek mi ?

Diğer bir ipucu ise dünyada yaşanan gelişmeler. Yine geçmiş yıllarda dünyada yaşanan ekonomik ve sosyal olaylara göz attığımızda borsa hangi olaylar karşısında yükselişe geçmiş, hangi olaylarda düşüş yaşamış görebiliriz. Özellikle Amerika ve Amerika borsasını takip ederek borsanın durumunun ne olacağını anlayabilirsiniz. Avrupada yaşanan kriz borsayı etkileyebildiği gibi ABD borsasında yaşanan olumsuzluklar İMKB’nada yansımaktadır.

Bahsettiğimiz bu 2 etkenin dışında hisse senetlerini etkileyen diğer bir etken ise şirkete olan güven ve borsaya girmek isteyen kişi sayısıdır. Herhangi bir hisse senedinden hisse almak isteyen yada alan aynı zamanda hisse senedi satışı yaparak borsadan ayrılanlarda borsayı etkilemektedir.

Borsa Ne Zaman Artar?

Tüm bu sebeplere bakılarak söylemek gerekirse borsanın ne zaman artacağı sorusunun cevabı dünyada yaşanan tüm gelişmeler ve borsayı yakından takip etmekle olur. Yarın borsa artacak demek yanlış olacağı gibi düşecek demekte hata olacaktır. Ancak, daha öncede belirttiğimiz gibi dünyada yaşanan gelişmeler, ekonomik durgunluklar ve küresel krizler borsanın yükselip, düşeceği konusunda fikir verebilmektedir. Borsaya girmeyi düşünenler yada hisse senetlerini satmak isteyenler için bu kıstaslar büyük önem taşımakta ve buna göre hareket etmekte yarar bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.