32 bit nedir ? 64 Bit Nedir ? Arasındaki farklar

32bit-64bit-arasindaki-farklar-w3gvsTeknoloji her geçen gelişiyor. Bu gelişmeden en çok payını alan ise bilgisayar donanımı oluyor. Özellikle işletim sistemleri o kadar hızlı değişiyor ve gelişiyor ki, kavramlarda biz kullanıcıların kafasını karıştırabiliyor. Bilgisayarınızın özellikler kısmına baktığınızda sistem türünde 32 bit işletim sistemi veya 64 bit işletim sistemi yazdığını görebilirsiniz. 32 bit ila 64 bit arasında büyük farklar olduğunu söylemek mümkün. Öncelikle 32 bit ve 64 bit nedir bunları biraz açıklayalım.

32 bit yada 64 bit, işletim sisteminin ram adresleyebilme özelliği yada bilgileri işleme şekli olarak söylenebilir. 32 bitlik sistemler en fazla 4 gb ram desteklerken, 64 bitlik sistemler ise 128 gb rame kadar çıkabilmektedir. Tabi yazılan programlarda buna göre hazırlanmaktadır. 64 bitlik bir programı 32 bitlik bir sistemde çalıştırmak mümkün olmamaktadır. Windows Xp kullanan ve sonrasında 64 bitlik vista yada Windows 7’ye geçenler XP’deki programların çalışmadığı göreceklerdir. Bunun sebebi 32 bitlik programların 64 bitlik işletim sistemlerin çalışmamasıdır.

64 bitlik işletim sistemi, 32 bitlik işletim sisteminden daha üstün olduğu bariz ortadır. Performans ve verim olarak 64 bit tam anlamıyla bu konuda bir sıçrama gerçekleştirdi diyebiliriz. Aradaki fark gerçekten muazzam. 32 bitlik bir sistem 1 GB sistem önbelliği desteklerken, bu 64 bitlik bir sistemde 1 TB ‘a kadar çıkabiliyor. Disk belleği 32 bitlik bir sistemde 64 GB ‘a kadar çıkabilirken, 64 bitlik bir sistem tam 512 TB ‘lık bir disk belleğini desteklemektedir. 64 bit ile 32 bit arasında birkaç fark daha var. Bunları bellek erişilebilirliği, bellek yönetimi ve gelişmiş güvenlik özellikleri olarak sıralamak mümkün.

32 bit ve 64 bit ‘i açıkladık. Ancak, karmaşık gelenler için farklı bir örneklede anlatabiliriz. Bir anayol düşünün, 32 şeritli anayol ve 64 şeritli anayol olsun. Bu yollardan giden arabalarda veriler olsun, mantık olarak düşünmeye bile gerek olmadan 64 şeritli anayolun daha fazla araba geçeceği ve trafik olmayacağı buda işlerin çok daha hızlı yapılmasını sağlayacaktır. Kısacası, 64 bitlik bir sistem 32 bitlik bir sistemden çok çok üstün olup, karar verme aşamasında olanlar için söylemek gerekirse mutlaka tercih edilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.