Madde nedir ? Isı nedir ?

madde-ve-isi-nedir-f2gwMadde nedir?

Madde: Boşlukta yer kaplayan, hareketsizliği, ağırlığı ve kütlesi olan her türlü varlığa madde denir. Herhangi bir maddeye dışarıdan ısı verilmesi yada ısı alınması halinde maddenin sıcaklığı değişir. Dışarıdan ısı almakta olan maddenin Kinetik Enerjisi sebebiyle taneciklerinin titreşim oranı artarak birbirinden uzaklaşmaya başlar. Bunada genleşme adı verilir. Tam tersi durumda ise maddenin ısı kaybederek taneciklerinin birbirine yaklaşmasıylada katılaşma gerçekleşmektedir. Sıcak bir madde ile soğuk bir madde birbirine dokundurulursa maddeler birbiriyle ısı alışverişi yaparak sonuçta kararlı bir ısıya ulaşabilirler.

Maddenin 3 hali vardır. Katı, Sıvı ve Gaz.

Maddenin Katı Hali : Maddenin belirli bir şekli olup, hacme sahip düzenli haline katı hal denir.
Maddenin Sıvı Hali : Maddenin belirli bir hacmi olup, şekli olmama halidir.
Maddenin Gaz Hali : Maddenin şekli olmayan haline gaz hali denir. Gaz halindeki bir madde kabın hacmine eşit olmaktadır.

Isı Nedir?

Isı : Maddenin tüm moleküllerinde bulunan çekim postansiyel enerjileri ile kinetik enerjilerinin toplamıdır. Isının bir enerji türü olması ve tüm enerjilere dönüşebileceğide önemli bilgiler arasındadır. Isı genel olarak sıcaklık ile karıştırılmaktadır. Bu yüzden sıcaklığın tanımınıda yapmakta yarar vardır.

Sıcaklık nedir?

Sıcaklık : Herhangi bir maddeyi oluşturan taneciklerden birinin kinetik enerjisini ifade eden bir değerdir. Sıcaklık ise enerji ile karıştırılabilinmektedir. Enerji, ısı ve sıcaklık farklı kavramlar olup, sıcaklık termometre ile ölçülmektedir.

İki maddenin sıcaklıklarının farklı olması ve birbirine dokundurulması sonucu sıcak olan ve ona nazaran daha soğuk olan maddeye sıcaklık aktarılır. Isı bir enerji çeşididir. Isı kalorimetre ile, sıcaklık ise termometre ile ölçülmektedir. Isı birimi calori veya Joule iken sıcaklık birimi ise sadece Derece’dir. Isı maddenin miktarına bağlı olarak değişmektedir. Sıcaklık ise madde miktarıyla ilgilenmemektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.