Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Belkide bir kişi için hayatı boyunca yapması gereken en önemli seçimlerden biri meslek seçimidir. Günümüzde eğitim sistemi, velilerin yeterli bilince sahip olmaması, ülke ve dünyanın içinde bulunduğu durum vb. sebepler meslek seçimlerinin yanlış yapılmasına sebep olabiliyor. Genellikle toplumumuzda meslek seçimi lise yada üniversite çağlarında başlar ve bu yaşlarda yapılır gibi bir olgu mevcut. Ancak, durum böyle değil. Uzmanlara göre meslek seçimi okul çağına adım attığı tarihlerde başlar ve lise başlamadan kendini göstererek boyut kazanır.

Pekçok kişi sevmediği mesleği yaparak hayatını çileye dönüştürmüş durumda. Geçmiş yaptığı seçimlerden dönemeyerek aynı meslekte kalmak zorunda kalan birçok kişi mesleğinde mutlu olamadığı için hayattada başarıya ulaşamıyor ve istediği mutluluğu elde edemiyor. Doğru mesleği seçmek için bireyin kendine sorması gereken bazı sorular vardır. Bu sorulara kendi vereceği cevap ile doğru mesleği seçebilir.

Neler Yapabilirim?

Kişi neler yapabileceğini bilmeli ve bu doğrultuda bir meslek seçmelidir. Çok popüler olan yada yüksek maaşlı olan fakat yapayacağınız bir işi seçmek fantazi olur. Bu yüzden yapabileceğinizi düşündüğünüz bir iş her zaman daha mantıklı olacaktır.

Neler Yapmaktan Hoşlanırım?

Neler yapmaktan hoşlandığınızı belirleyerek bu doğrultuda bir meslek seçebilirsiniz. Ancak, buda çoğu kişi tarafından yanlış yorumlanabiliyor. Bilgisayarda zaman geçirmeyi seven ve bilgisayar oyunları oynamaktan hoşlanan herkesin oyun programcısı olabileceği anlamına gelmez. Çünkü, bu oyun oynamaktan çok daha fazla çaba ve kabiliyet gerektiren bir iştir.

Karakterim Nasıl?

Karakterinizi iyi ölçmelisiniz. Baskın bir kişiliğiniz varsa emir altında durmayı sevmiyorsanız buna göre bir meslek seçmelisiniz. Aktif ve göz önünde olmayı seviyor yada pasif ve rahatlığa düşkün, stresten hoşlanmayan bir kişi olabilirsiniz. Örneğin; çağrı merkezinde satış yapacak bir kişinin aktif, strese dayanıklı, konuşkan olması gerekiyor.

Ne istiyorum?

Meslek seçiminde kendinize sormanız gereken son soru ve bunlar arasında en önemlisi diyebiliriz. Hayattan ne istediğiniz çok önemli. Hayattaki beklentinizle seçtiğiniz mesleğin birbiriyle örtüşüp örtüşmediğini ve gelecekte bu mesleğin sizi tatmin edip etmeyeceğini iyi düşünmelisiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.