Limonlu irmik Tatlısı Tarifi

Meşhur irmik tatlısı herkes tarafından sevilen güzel bir tatlı çeşitidir. İrmik tatlı genellikle limonlu ve portakallı olarak yapılır. Biz ise bugün sizlere limonlu irmik tatlısının tarifini anlatacağız. Portakallı yapmak isteyenler ise tek fark olarak limon yerine portakal kabuğu veya portakal suyu katması yeterli olacaktır.

Limonlu irmik Tatlısı Malzemeleri

3 su bardağı süt
1 su bardağı su
1,5 çay bardağı irmik
1 su bardağı şeker
1 limon kabuğu rendesi
1 avuç ceviz
1 adet limon

Limonlu irmik Tatlısı Tarifi

Tarife başlamadan önce birkaç öneride bulunalım. Malzemeleri 3 su bardağı süt ve 1 su bardağı su olarak saydık. Ancak, dilerseniz 4 su bardağı süt ile yapabilir ve su katmayabilir yada süt oranını azaltarak suyu arttırabilirsiniz. Sütle birlikte irmik tatlısı daha lezzetli olacaktır. Ancak, süt oranı az olduğunda da lezzetinden pek fazla birşey kaybetmeyecektir.

İrmik dışındaki tüm malzemeleri yeterli büyüklükte bir tencereye koyarak karıştırın. Ocağı açın ve karışım kaynayıncaya kadar bekleyin. Kaynamaya başlayınca irmik yavaş yavaş ilave edilmelidir. İrmik ilave edildikten sonra karışımın muhallebi kıvamına gelmesi gerekiyor. Buraya kadar herşey tamamsa artık tenceredeki karışımı ıslatılmış bir kaba alarak soğutma işlemini yapabilirsiniz.

Limonlu irmik tatlısı artık hazır. Şimdi tatlıyı tabağa ters biçinde koyarak üzerine dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Bu aşamada herşey sizin yaratıcılığınıza kalmış. Dilerseniz servis sırasında üzerine dondurma koyabilir, bu şekilde servis edebilirsiniz. Dondurmayı servis etmeden 5 dakika önce dolaptan çıkarırsanız, çok az eriyecek ve çok daha güzel bir lezzet ortaya çıkacaktır.

Limon kabuğu yerine limon suyuda kullanılabilir. Ancak, kabukların rendelenerek kullanılması limonlu irmik tatlısı için daha güzel olacaktır. Limon yerine portakalda kullanabilir ve portakal kabuğu yada portakal suyu ile irmik tatlısını hazırlayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.