Bilgisayarı Kim İcat Etti ?

bilgisayari-kim-icat-etti-2gwsBugün keyfini sürdüğümüz, birçok şekilde hayatımızı kolaylaştıran nerdeyse işlerimizin büyük oranını onunla halledebildiğimiz bilgisayarın nasıl icat edildiğini hiç düşündünüz mü? Bilgisayar bugünkü halini alana kadar birçok evreden geçmiştir. Bu evrelerde büyük emekleri geçen birçok bilgin insan bulunmaktadır. Bu yüzden bilgisayarı icat kişi olarak tek bir isim vermek mümkün değildir.

İlk olarak 1642 yılında Blaise Pascal tarafından yapılan basit hesap makinesi bilgisayar olarak tanıtılmıştır. Sadece toplama ve çıkarma işlemlerinden oluşan kaba tuşlara sahip bu hesap makinesi bilgisayar olmasada bilgisayarın üretimi için ilk adımdır. 1674 yıllarında ise Gottfreid Wilhelm von Leibniz hesap makinesini geliştirmeyi kafaya koymuş ve 1694 yani tam 20 yıl sonra 4 işlem yapabilen hesap makinesini icat etmeyi başarmıştır. Yıllar içinde birçok denemeler olmuş ancak büyük bir sonuç elde edilememiş. Taki 1937 yılına kadar. 1937 yılında Howard Hathaway Aiken algoritma ve trigonometri oldukça gelişmiş bir hesap makinesi icat etmiştir. Aslında bu bilgisayarın icadında önceki en büyük buluştur.

İlk bilgisayar ise 2. dünya savaşı sırasında ordu için J. Presper Eckert ve John W. Mauchly öncülüğünde ve ekibiyle birlikte geliştirdikleri ramli büyük bilgisayarlardır. Büyük demekte haklılar, çünkü bu bilgisayar bir ev büyüklüğünde ve oldukça fazla enerji harcayan bir bilgisayardır. Bu bilgisayarlar biraz daha geliştirilmeye çalışılarak 1952 yılında satışa başlandı. Gelişme her geçen sene devam etti. Bilgisayarların gelişmesiyle eş zamanlı olarak 1972 itibariyle Bill Gates’in teknoloji ile iç içe girmesi ve yaptığı yazılımlar ve bu yazılımları her geçen gün geliştirmesi sonucu günümüzdeki küçük haliyle bilgisayarlar ceplere girebilecek kadar ufak bir hal aldı.

Bilgisayarı kim icat etti? sorusunun net bir cevabı bu yüzden yok. Tek bir isim söylemek pekçok kişinin emeğini yemek olur. Ancak en önemli kısımlar yukarıda adı geçen bilgin kişiler tarafından bulunmuş ve büyük çalışmalar sonrası ortaya konularak günümüze kadar gelmiştir.

Latest Comments
  1. Havalandırma
  2. adem

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.