WordPress nedir ? nasıl kurulur ?

WordPress Nedir?

İnternet üzerinde hergün yüzlerce sitede gezeriz. Bu sitelerden çoğu wordpress sistemini kullanmaktadır. WordPress, ücretsiz ve hazır bir script olan içerik yönetim sistemidir. WordPress, ücretsiz olarak geliştirilmekte ve isteyen herkesin kullanımına sunulmaktadır. WordPress ile birlikte ücretsiz olarak bir site açabilir, blog sahibi olabilir ve blogda paylaşımlar yapabilirsiniz.

WordPress ücretsiz olmasının yanı sıra eklentileri, yeni görünüm ve sürekli güncellenen bir sistem olmasıyla webmasterlar tarafındanda tercih ediliyor. WordPress ile bir blog kurabilir ve makaleler yazarak tüm dünyaya ulaşabilirsiniz. WordPress ile sağlık, diyet, oyun, haber, portal, tatil ve daha birçok katagoride siteler açabilir ve internet üzerinde sağlıklı bir şekilde yayın yapabilirsiniz. Kısacası wordpress herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilinecek bir içerik yönetim sistemidir.

WordPress Nasıl Kurulur?

Türlü işlevleri olan WordPress şu şekilde kurulur. Öncelikle tr.wordpress.org adresine girerek wordpressin son sürümünü Türkçe olarak indirmelisiniz. TR sürüm kullanmayacaklar için ordpress.org adreside yeterli olacaktır. Şu anda WordPress’in 3.4.1 sürümü bulunmaktadır. Zip halinde WordPress’i indirin. İndirdiğiniz zip dosyasını açarak içindeki tüm dosyaları sitenize yani ftp ana klasörüne atın. Bu işlem bittiğinde web site adresinizi tıkladığınızda size yüklemeyle ilgili bilgi verecektir. Hostunuzun panelinden database (veritabanı) oluşturmanız gerekiyor. Veritabanı kullanıcı adı ve veritabanı adı ve şifresi olarak bilgileri sitenizinde bulunan wordpress kurulum sayfasına yazarak ileri tuşuna basın. Kurulum işlemi artık sırayla gelen bilgi sayfalarından oluşacaktır. Örneğin; site adı ve title kısmı gelecek. Ardından kurulum işlemi sonlanacak ve kullanıcıadı ile şifrenizi kullanarak siteye girebilirsiniz. Her geçen gün gelişen WordPress’in özellikle güvenlik amacıyla ilerleyen zamanlarda yeni sürümleride çıkacaktır. Bu sürümleride sık sık takip ederek güncellemeniz faydalı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.