Seo nedir ? Seo yöntemleri nelerdir ?

SEO açılımı Search Engine Optimization olan ve arama motorlarında bir dizi optimizasyon çalışmasından ibarettir. Google, yahoo, yandex gibi birçok arama motorunun sıralama yaparken kendine has yöntemleri bulunmakta ve siteleri bu kıstaslara göre sıralamaktadır. Site sahipleri ise sitelerinin üst sıralarda yer alması için SEO çalışması yapmakta yada yaptırmaktadırlar. Kısacası SEO, arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilmektedir.

Seo yöntemleri nelerdir?

Geçmişten günümüze Seo yöntemleri sürekli değişmekte ve gelişmektedir. Arama motorlarının önem verdiği seo tekniklerini tek tek açıklayalım.

Backlink: Bir site için olmazsa olmazlar arasında olan ve sitenin üst sıralarda yer alması için en önemli kıstaslar arasında yer alan yöntemdir. Backlink diğer sitelerin size link vermesi diğer bir ifadeyle referans olması anlamına gelmektedir. Sitenize link verecek sitelerin aynı içerikte olmasıda size + puan olarak dönecektir. Backlinkler yorum backlink, footer link, profil link gibi benzer türevlerde bulunmakla birlikte doğal olarak alınan backlinkler en yararlı backlinkler olmaktadır.

Özgün Olmak: Sitenin açılış tarihinden itibaren sadece kendine özgü yazılar, resimler, videolar vb. içeriklere sahip olması siteyi farklı kılacağından google gibi arama motorlarının gözünde daha değerli olacak ve üst sıralarda yer alacaktır.

Site için ve Site Dışı Optimizasyon: SEO yapılacak site hem site için hemde site dışı optimizasyona önem vermelidir. Site için bağlantıların abartılmaması gerekiyor. Site diğer sayfalarına link vermesi olumlu olacaktır. Ancak, bu abartıya kaçmamalı ve ziyaretçileri sıkmamalıdır. Ayrıca dışarı verilen linkler mümkün olduğunca az olmalıdır. Keyword, description, title kelimleri doğru seçilmeli ve abartılmamalıdır.

Sayfada Kalma Süresi: Bir ziyaretçi sitede uzun zaman geçiriyorsa, o siteden yararlanıyor ve sitede aradığını bulamiş demektir. Arama motorlarıda bunu göz önünde bulundurarak sitede geçirilen ortala süre fazla olan sitelere daha fazla değer veriyor. Genellikle bu alexa’yı etkiliyor ve alexa değeri yüksek olan siteler çok daha üst sıralarda bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.