Kulak Kaşıntısının Nedenleri

Vücudun herhangi bir yerinde olaşabilecek kaşıntılar gün boyu kişiyi rahatsız etmesinin yanı sıra işlerimizi yapmaktada bizleri zorlayabilir. Kaşıntılar arasında en fazla görülenlerden biride kulak kaşıntısıdır. Kulak kaşıntılarının ise çeşitli sebeplerden meydana gelme olasılığı vardır.

Kulak Kaşıntısının Nedenleri

Sinir, stres, telaş vb. psikolojik sebepler vücudun herhangi bir yerinde kaşıntıya sebep verebildiği gibi bu kulak kaşıntısı olarakda görülebiliyor.

Egzama, enfeksiyon gibi sebepler.

Egzamanın ilerleyen zamanlarda mantara dönüşmesi.

Alerjik durumlar kulak kaşıntısına sebep olabilir.

Orta kulak iltihabı.

Fazla tüketilen yağlı , karbonhidratlı, çikolata vb. yiyecek ve gıdalar.

Sivri Sinek, tatarcık ısırıkları sonucu oluşan kaşıntılar.

Kulak Kaşıntısının Çözümleri

Yukarıda saydığımız kulak kaşıntısı sebeplerinin çözümleride seçeneklere göre alınabilmektedir. Stres sonucu oluşan kulak kaşıntısını son günlerde yaşam şeklinizi ve sıkıntılarınızdan uzak durarak kurtulmak mümkün. Egzama, enfeksiyon ve mantar sebebiyle oluşan kaşıntılarda uzman hekime görünmenizde yarar var. Alerjik durumlar sonucu oluşan kaşıntılardan kurtulmak için ise alerjiye sebep olan durumu bulmanızla mümkündür. Yedikleriniz, içtiklerinizi kontrol altına alarak bunu öğrenebilir ve kulak kaşıntısından kurtulabilirsiniz. Orta kulak iltihabı, kulağa su kaçması, boğaz ağrısı sonucu oluşan kulak kaşıntılarını yine bu durumlardan kurtularak antibiyotik tedavisi ve kulak temizleme sonucu iyileştirebilirsiniz.

Fazla tüketilen yağlı , karbonhidratlı, çikolata vb. gıdalar sonucu kulak kaşıntıları oldukça fazla görünmektedir. Bu yüzden bu gıdalardan uzak durarak yada bir süre azaltarak kulak kaşıntısına kısa sürede son verebilirsiniz. Sinek vb. ısırık sonucu kulak kaşıntısı oluşmalarında ise kısa sürede kaşıntınız geçecektir. En fazla 3 gün içinde geçmeyen kaşıntılarda eczaneden alacağınız merham, kolanya vb. ilede basit şekilde kaşıntıyı önleyebilirsiniz. Kulak kaşıntısı için en fazla görülen ve ilk şüphelenmeniz gereken nedenler ise stres ve egzamadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.