Hatay Künefesi Tarifi

Hatay Künefesi Tarifi için Malzemeler

1 kg tel kadayıf
750 gram taze künefe peyniri
3-4 kaşık terayağı yoksa 1,5 paket margarin
3 su bardağı şeker
3 su bardağı su
Yarım limon

Hatay Künefesi Hazırlanışı

Öncelikle kadayıfı tel tel ayırın. Kadayıf bıçakla kesilerek şekil verilebilir. Tereyağı ocakta eritilerek kadayıfın üzerine dökülür. Her tarafına terayağ güzelce yayılır. Kadayıfın yarısını tepsiye koyun. İyice yerleştirildikten sonra sıra künefe peynirini koymaya gelir. Peyniri rendeleyerek yada birbirinden ayırarak kadayıfın her kısmına eşit miktarda yayın. Bu işlem tamamlandıktan sonra kalan kadayıfıda üzerine herhangi bir kısmı açıkta kalmayacak şekilde koyun. Kısık ateşte yada orta ateşte bir süre pişirin. Altı tarafı kızardıktan sonra üst tarafı çevrilir ve kısık ateşte pişirilir. Diğer kısmıda pişirildikten sonra sıra şerbeti yapmaya gelir.

Hatay Künefesi Şerbet Hazırlanışı

Herhangi bir kaba 3 su bardağı su ve 3 su bardağı şeker konularak ocakta 5 dakika kaynatılır. 5 dakika sonra içerisinde yarım limonda eklenerek 2 dakika daha kaynatılır ve bu esnada karışım kaşık yardımıyla karıştırılmalıdır. Sıcak kadayıfın üzerine şerbet olarak dökülür. Şerbet dökülürken kadayıfında sıcak olması lezzet açısından önemlidir.

Hatay Künefesi yapmak oldukça basittir. Hatay Künefesi’nde önemli olan sıcakken şerbetinin dökülmesi ve oranların iyi ayarlanmasıdır. Terayağı’yla yapıldığında lezzeti çok daha güzel olmakla birlikte tereyağı yoksa margarinde kullanılabilir. Hatay Künefesi, soğudunda peynirin katılaşması nedeniyle lezzetini kaybedebilmektedir. Bu yüzden sıcak servis edilmeli ve sıcak tüketilmelidir. Anadolu’da meşhur olan Hatay Künefesi genellikle kömür ateşinde yapılmaktadır. Bu şekilde çok daha lezzetli olduğu bilinen Hatay Künefesi’nin yüksek ateşte pişirmek yerine kısıt ateş yavaş yavaş pişirmek çok daha güzel olmasını sağlamaktadır. Ayrıca şerbetini yaparken şeker ve limon oranınıda kendi isteğinize göre arttırıp azaltabilirsiniz. Dilereniz üzerine fıstık, fındık yada cevizde rendeleyebilirsiniz.

Latest Comments
  1. ALEYNA ÖZKAYA
  2. ALEYNA ÖZKAYA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.