Harddisk Kurtarma Yöntemleri

Klasör ve dosyalarda sakladığımız bilgiler, günümüzde bilgisayar ve harddisklerde depolanıyor. Buda beraberinde birçok tehlikeyi getirebiliyor. Bilgisayar harddiskini bölümlere ayırmayarak tek bölüm şeklinde kullananlar en büyük tehlike altında olanlardır. Bilgisayara herhangi bir virüs yada benzeri zararlı uygulama bulaştığında harddiskinizdeki önemli dosyaları yok edebilir yada okunmaz hale getirebilir. Ayrıca Windows çökmelerinde format atmak istediğinizde farklı bir bölüm olmadığından tek bölüme komple format atmak zorunda kalabiliyoruz. Buda verilerin silinmesine sebep oluyor.

Kesinlikle harddiskiniz kötü duruma gelmeden yada virüs bulaşmadan önleminizi şimdiden almalısınız. Önlemini almayıp harddiskteki verilerini kaybeden ve bu verileri kurtarmak isteyenler için harddisk kurtarma yöntemleride mevcut. Eğer harddiske format atmadıysanız yada format atmışsanız bile verilen üzerine yazılmadıysa bilgilerinizi kurtarma şansınız teknolojide her zaman mümkün.

Windows Onarma ile Harddisk Kurtarma

Çoğu kullanıcı bu uygulamadan haberdar değildir. Ancak, Windows herhangi bir hata yada yanlış bir program yükleme sonucu oluşabilecek hata, açılmama vb. sorunlarda windows onarma programını geliştirmiştir. Yapmanız gereken orjinal windows cd’sini bilgisayara takarak, onarma seçeneğini aktif etmek. Genellikle elektrik kesinti vb. durumlarda sistem zarar görür ve bir daha açılmayabilir. Bu durumlarda da verilerinizi kurtarma şansı elde edebilirsiniz.

Veri Kurtarma Programları ile Harddisk Kurtarma

Mydisk vb. veri kurtarma programlarıyla oldukça basit ve hızlı bir şekilde windows yüklemenize gerek kalmadan verilerinizi kurtarabilir ve farklı bir harddiske aktarabilirsiniz. Bu tür programlar genellikle sistemi kurtaramasalarda, bilgisayarınızda bulunan tüm verileri kurtarabiliyor. Fakat programların orjinal cd sini temin etmeniz gerekmektedir.

Yedek Harddisk ile Kurtarma

Harddiskinizde tek bölüm bulunuyorsa o harddiske format atmak yada farklı bir işletim sistemi kurmak verilerinizi sonsuza kadar okunmaz hale getirmenize ve üzerine farklı verilerin yazılmasına sebep olabilir. Bu durumda bilgisayarınıza farklı bir harddisk takarak o harddiske işletim sistemi yüklemek yada herhangi başka bir bilgisayara bu harddiski bağlamanız, verilerinizi okunabilir kılacaktır.

Harddiskiniz için hiç düşünmediğiniz bu durum başına geldi. Ancak artık önlem alma zamanınız gelmiş olmalı. Bu durumda önemli verilerinizi harici harddisklere depolamanız ve kullandığınız harddiski bölümlere ayırarak önemli verileri farklı bölümde saklamanız, yararınıza olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.