Bebek Mama Tarifleri

Bebeklerin gelişimi ve ilerleyen yaşlarda sağlıklı bir bünyeye sahip olması için beslenme oldukça önemlidir. Mama ile beslenen bebekler için hazır mamalar almak yerine kendi imkanlarınızla hazırlayacağınız bir mama ile hem bebeğiniz daha sağlıklı beslenmesini sağlayabilir, hemde çok seveceği yeni lezzetler tatmasına olanak tanıyabilirsiniz.

Sebzeli Bebek Maması Malzemeleri

1 yemek kaşığı buğday
1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi
Çeyrek kabak
Çeyrek havuç
1 adet küçük brokoli
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
Su

Sebzeli Bebek Maması Hazırlanışı

Sebzeli bebek maması için öncelikle buğday bir önceki geceden yıkanarak 300 ml su ile ıslatılmalıdır. Suyu dökmeyin yada süzdürmeyin. Aynı suyla birlikte sabah kalktığınızda pişirin. Pişirme işlemine buğdaylar çatlayana kadar devam edin. Buğdayların çatlamasının ardından yulaf ezmesinide ilave edin. 5 dakika kadar daha pişirin. Pişirme işleminin ardından pişen karışımı ezin ve bir yandanda sebzeleri buharda pişirin. Buhar yerine az su ile pişirdikten sonrada ezebilirsiniz. Sebzeleri pişirdikten sonra süzgeçleme işlemini yapın. Sebzeleride hazırladıktan sonra ilk karışıma ilave edin ardından yağı katın.

Sebzeli bebek maması bebeklerinizin birçok önemli vitamini almalarında yararlıdır. Bu yüzden her hafta en az bir defa sebzeli bebek maması hazırlayarak bebeğinizin sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında sütlü çorbada bebeğiniz için çok yararlı olabilecek, güzel bir mama tarifidir. Bebeğiniz için sütlü çorba yapmayıda ihmal etmeyin.

Bebek için Sütlü Çorba Malzemeleri

1 çay bardağı süt
1 yemek kaşığı pirinç unu
Domates suyu
1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Bebek için Sütlü Çorba Tarifi

Yeteri kadar büyüklükte bir tencerenin içerisine 1 çay bardağı sütü koyun. Unu ve domates suyunuda ekleyerek pişirin. Pişirme işlemi devam ederken 1 tatlı kaşığı zeytinyağını ilave edin. Dilerseniz üzerine ekmek ilave edebilir, dilerseniz ekmeksizde yapabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.