Ayranın Faydaları

Her mevsim içilen ayran özellikle yaz aylarında birçok kişinin elinden düşürmediği ve sürekli tükettiği bir içecek olarak karşımıza çıkıyor. Peki ayran neden bu kadar çok tüketiliyor. Yararları nelerdir?

Ayranın Faydaları

Öncelikle ayranın organik bir yoğurttan yapıldığını düşürsek, A, B12, D, B2 ve B6 vitaminleri içerdiği gibi protein deposu olduğuda bilinmektedir.
Diş ve Kemik sağlığı için faydalı olduğu görülmüştür.
Yaz aylarında susuzluğu giderdiği gibi sıcaktan hararetlenenler için harareti giderdiği gibi vücut ısısını normale çevirir.
Yine sıcak günlerde stres ve sinirli yapıya sahip olan kişileri ruhsal açıdan rahatlatır ve stresi yok eder.

Ayranın Zararları

Ayranın içerisinde bulunan laktik asit kişiye uyku yapabilmektedir.
Aşırı tuzlu tüketildiğinde tansiyon yükselmesine sebep verebilmektedir.

Ayran Nasıl Bulundu?

Göktürkler tarafından bulunan ayran dünyada en fazla Türkiye tarafından tüketilmektedir. Göktürlerin ekşiyen yoğurdu kötü olmaması ve tadının biraz olsun iyi olması için içine dökülen suyla tesadüfen elde edildiği bilinmektedir. Bugün ayran ülkemizin dört bir yanında 7’den 70’e herkes tarafından sevilerek içilmektedir. Özellikle çok sıcak olan Anadolu ve Karadeniz bölgesinde ayran tüketimi oldukça fazladır. Yoğurtla birlikte suyun karşımında oluşan ayran tarihte Osmanlı’nında en çok tükettiği içecekler arasında yer almıştır.

Tansiyon Düşmesine Ayran iyi gelir mi?

Genellikle tansiyonu düşen kişilere ilk tavsiye ayran içmesi oluyor. Ancak, ayran tuzsuz içildiğinde tansiyonu yükseltmez. Tansiyonu düşen bir kişi tuzu başka şekilde tüketemeyeceğinden ayranla birlikte alır. Tuz tansiyonu yükselttiğinden tuzlu bir ayran tansiyon düşmesine iyi gelmektedir.

İyi Ayran Nasıl yapılır?

Bugün marketlerde satılan yoğurtlarla istenilen kıvam yada tad elde edilememektedir. Bunun sebebi yoğurtun bozulmaması için yoğurta katılan katkı maddeleridir. Bu yüzden en iyi ayran taze ve organik yoğurttan yapılabilmektedir. Marketlerde satılan yoğurtların günlerce bozulmadığı ve ekşimediği görülmektedir. Ancak, taze yoğurt kısa sürede ekşiyebilmekte böylece organik olduğunu anlayabilirsiniz. En iyi ayran taze ve katkı maddesiz yoğurtla yapılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.