2012 açıköğretim bütünleme sınav tarihleri

Her yıl olduğu gibi bu yılda haziran ayında final sınavlarınında yapılmasıyla açıköğretim sınavları bitti. Açıköğretim sınav sonuçlarıda açıklandı. Sınavdan kalan açıköğretim öğrencileri için eylül ayında yapılacak olan bütünleme sınavıda yapılmaktadır. Sınavdan başarıyla geçen ve vize ile final ortalaması olarak en az 50 puan alan açıköğretim öğrencileri bir üst sınıfa geçti veya mezun oldu.

Bütünleme Sınav Tarihleri

Herhangi bir sınavdan kalan yada tüm sınavlardan kalarak ortalama olarak 50 puan altında alan öğrenciler ise bütünleme sınavına girecek. Bütünleme sınav tarihi 08 – 09 Eylül 2012 tarihnde yapılacaktır. Cumartesi ve Pazar günleri yapılacak olan sınav için 1,5 ay süre var. Dersleri fazla olan öğrencilerin bir üst sınıfa geçmek için şimdiden çalışmasında yarar var. Zira bütünleme sınavında da başarılı olamayan öğrenciler sınıf tekrarı yapmak zorunda kalacak.

Dersten Geçmek için Kaç Puan Alınmalı?

8-9 eylül 2012 tarihinde yapılacak bütünleme sınavı final sınavı yerine geçecek. Yani daha önceden girdiğiniz vize sınavının %30 ‘u alınırken bütünleme sınavıda %70 olarak hesaplanacak ve final sınavı puanlama dahil edilmeyecek. Bu durumda vize ve bütünleme ortalamanızın en az 50 olması gerekiyor.

2 Dersten Kalma Hakkınız var

Açıköğretim öğrencilerinin en fazla 2 dersten kalma hakları bulunmaktadır. Yani 3 ve üzeri dersten kalan öğrenciler aynı sınıfı tekrar okuyacak ancak geçtiği derslerin sınavlarına girmeyecektir. 2 dersten kalarak geçen öğrenciler ise bir sonraki sene kaldığı derslerin sınavlarına diğer derslerle birlikte girecektir. Açıköğretim öğrencisi alttan kalan dersini vermeden bir üst sınıfa geçememektedir. Yani alttan 1 yada 2 dersiniz varsa, bir üst sınıfa geçmek için diğer dersleri geçseniz bile o derslerden mutlaka başarılı olmanız gerekiyor. Aksi halde sadece o dersler yüzünden 1 yıl kaybedebilirsiniz. Bu yüzden son şans olan ve 8-9 Eylül tarihlerinde yapılacak bütünleme sınavına iyi bir şekilde hazırlanmanızda yarar var.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.