Üniversite harçları kalkıyor

Üniversite öğrencileri için çile olan harçlar kaldırılıyor mu? Yıllarca üniversitelerin dert yandıkları ve ödeme güçlüğü sebebiyle okul bırakan öğrencilerin bile olduğu, harç ücretleri tarihe mi karışıyor. Geçtiğimiz haftalar devlet yetkilileri tarafından harçların kaldırılabileceğine dair bir açıklama geldi. Harçları kaldırmak istediklerini ve bu konuda toplam maliyet yükünün ne olacağını ilişkin bilgileri topladıklarını belirtmişlerdi.

Başbakan: “Harçları Kaldıracağız” dedi.

25 temmuz 2012 tarihinde ise bir tv kanalında konuşma yapan Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki yıl harç almayacağım” şeklinde açıklama yapınca tüm üniversite öğrencileri sevindi. Ancak, durum tam olarak netlik kazanmadı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Harçları kaldırma kararı aldık, arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor.” şeklinde konuştu. AK Partili bazı millet vekilleri ise duruma tepki gösterirken, harçların kaldırılmasının doğru olmayacağı ve devlete mağliyetinin yüksek olacağını savundular.

Fakir Öğrencilere Harçlar Kalkacak

Harçların kaldırılmasıyla ilgili şöyle bir taslakda gündemde; sadece durumu olmayan öğrencilerden harç alınmayacak. Yapılan çalışmalar sonucu aileleri ödeme güçlüğü çeken fakir ailelerin çocukları dilekçe ile başvurdukları ve onaylığı takdirde üniversite harçlarından muhaf tutulacak ve harç ücreti ödemeyecekler. Bir diğer taslak ise Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen kredilerin geri ödemesi hesaplanarak ödenek çıkarılması ve tüm üniversite öğrencilerinin bu durumdan yararlanarak harç ödememesi düşünülüyor.

Kimler Üniversite Harcı Ödemeyecek

Üniversite harçlarının kalkmasıyla ikinci öğretim, özel üniversite ve açık öğretim öğrencileride harçların kaldırılması ve harç ücretlerinden kurtulma peşindeler. Ancak durumla ilgili bir netlik söz konusu olmadığından ikinci öğretim, özel üniversite ve açık öğretim öğrencilerinin harç ücreti kalkarsa bu yasanın içinde olup olmayacakları bilinmiyor. Özel üniversite öğrencilerini kapsamama olasılığı yüksek olsada, ikinci öğretim ve aöf öğrencileri için umut var. İlerleyen günlerde yapılan çalışmalar sonucu üniversite harçlarının kaldırılıp kaldırılmayacağı ve bunun hangi öğrencileri kapsayacağı belli olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.