Tok Tutan Yiyecekler

Oruç tutanlar ve zayıflamak isteyenler için tok tutan yiyecekler oldukça önemlidir. Bu yıl ramazan ayının yaz mevsimine gelmesi oruç saatlerini dahada uzun olmasına sebep oldu. Yaklaşık olarak 18 saat oruç tutulması özellikle çalışan kesimleri yoruyor ve dayanılmaz hale getiriyor.

Sahurda Tok Tutan Yiyecekler

Genellikle sahurda yiyebildiğimiz kadar yemek yer ve içebildiğimiz kadar su içeriz. Bu şekilde diğer gün daha fazla dayanıklı olacağımızı sanarız. Oysa durum böyle değildir. Uzmanşar sahurda çok fazla su içen kişilerin sabah kalktıklarında yedikleri yemeklerde bulunan vitaminlerle birlikte bir anda idrarla tüm yiyecek ve içecekleri dışarı attıkları bu onları daha fazla acıktırdığını söylemiştir. Peki ne yapılmalı? Tok tutan yiyecekler nelerdir? Bazı yiyecekler vardır ki vücuda tüm gün enerji sağlayacak ve sizi dinç tutacaktır. Hamurlu herhangi bir yiyecek yediğiniz size kilo yapacağı gibi bir süre sonra sizi tekrar acıktıracağı kesindir. Ancak, bunun yerine mineral ve besinleri fazla olan yiyecekleri yediğinizde uzun süre açıkmadan gün boyu dinç kalabilirsiniz.

Tok Tutan Yiyecekler

Muz, Avokado, Yulaf, Peynir, Fındık, Ceviz, Brokoli, Bezelye, Fıstık, Fasulye, Çilek, Bal, Balık, Soğan, Salatalık, Kuru ve taze erik, Ananas, Elma, Armut, Yulaf ezmesi, Ispanak, Tam tahıllı ekmek

Oruç tutacaklara Yemek önerileri

Yukarıda gördüğünüz yiyecekler iştahınızı uzun süre kapalı tutacaktır. Oruç tutan kişileri gün boyu tok tutarken, zayıflamak isteyenler içinde bu yiyecekler oldukça yararlı olacaktır. Vücudunuzun yağ depolamasından ziyade gerekli besin ve mineralleri alabilmesini sağladığınızda enerjiniz yeterli seviyede olacak ve açlık hissetmeyeceksiniz. Tok tutan yiyecekleri tek tür olarak yiyebileceğiniz gibi karışık olarakda tüketebilirsiniz.

Örneği; ceviz yada fındığı elma, muz vb. yiyeceklerle tüketebilirsiniz. Bu şekilde çok daha uzun süre acıkmaz ve kendinizi zinde hissedersiniz. Buda oruçlulara uzun süre dayanıklılık kazandırırken, zayıflamak isteyenlere ise daha az acıkacakları için kilo verme konusunda yardım edecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.