TL Simgesi Ekleme

tl-simgesi-ekleme-gw2Dünyada birçok para birimi için simgeler mevcuttur. Bunlardan euro ve dolar ise en çok tanıdığımız ve simgesiyle bildiğimiz para birimleri arasındadır. Türk Lirası için en güzel en ideal sigme seçildi ve artık bilgisayar ortamında kullanılmak üzere hazır hale getirildi. Türk liranın simgesinin kullanılması sayesinde Türk lirası uluslararası ticarettede daha kolay tanınacak.

TL Simgesi Nasıl Yüklenir

TL simgesi seçildi ve bilgisayar ortamında kullanılmak üzere programlarda yapıldı. TL simgesini sadece görmek ve denemek için http://www.tcmb.gov.tr/yeni/iletisimgm/TLSimge/mobil.html adresine girerek deneme yapabilir ve TL simgesi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Sizde TL simgesini kullanmak ve bilgisayarınızda sürekli TL simgesiyle işlem yapabilmek istiyorsanız “TLSimgeKisayol.exe” adlı programı indirerek bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir. Programı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası resmi web sitesindende indirebilirsiniz.

tl simgesi programı

Programı bilgisayarınıza kurduğunuzda herhangi bir yer metin yazarken AltGr+T ve Ctrl+Alt+T tuş kombinasyonunu kullandığınızda TL simgesini eklemiş olursunuz. Ancak, burda şuna dikkat etmekte yarar var. TL simgesini kullanan kişi herhangi bir kişiyle iletişim sırasındayken TL simgesini kullandığında karşı tarafın bilgisayarında bu program yoksa TL simgesini gözükmeyecektir.

TL Simgesi Kullanımı

TL simgesini bilgisayarınızı kurduktan sonra kullanmak istemediğiniz ve aktif olmasını istemediğiniz durumlarda TL simgesi programını kapatmak için sistem menüsünden TL simgesini sağ tıklayarak Çıkış seçeneğini seçtiğinizde TL simgesi programı pasif olacak ve artık TL simgesi bilgisayarınızda kullanılamayacaktır. TL simgesi programı Windows, MacOS, Pardus, Debian Linux, RedHat Linux gibi işletim sistemlerinde çalıştırılmak için hazırlanmıştır.

TL simgesi eklemek için işletim sisteminize uygun olan programı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası web sitesinden indirebilir ve bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Yeni çıkacak olan işletim sistemlerinde TL simgesinin aktif olarak program yüklemeden tıpkı Euro ve Dolar gibi kullanılabilir olması bekleniyor. Ancak, şu anda program olmadan TL simgesini kullanmak mümkün değil. Bu uygulamanın oldukça başarılı olduğu ve TL simgesi sayesinde Türk Lirası daha fazla tanınacağınıda söylemek gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.