Termometre Nedir

Termometre, sıcaklık ölçmek için kullanılan bir alettir. Herhangi bir cismin sıcaklığını termometre ile ölçebiliriz. Termometre cisimlerin sıcaklığını ölçebildiği gibi ortamın sıcaklığınıda ölçebilmektedir. Termometre, içerisinde bulunan hazne civa veya alkol gibi sıvılar sayesinde sıcaklığı ölçmektedir. Termometrenin belli başı çeşitleri bulunmakta ve bunların kullaıldığı alanlar bulunmaktadır.

Sıvılı Termometreler:

Bu termometrelerde kullanılan sıcının genleşmesi sayesinde sıcaklık ölçümü yapılmaktadır. Sıvılı termometreleri kutuplarda da kullanılmaktadır. Fakat termometre içinde bulunan sıvının görülebilmesi için kırmızı, mavi, sarı gibi renkli boya maddeleri kullanılarak hazırlanması gerekmektedir.

termometre-nedir-f2wgsz

Digital termometre


Civalı termometre
Bu termometre vücut sıcaklığını ölçmektedir. Digital olduğu için en hızlı termometrelerden biridir.

Diğer adıyla vücut termometresi olarak bilinen civalı termometrede, digital termometre gibi vücut sıcaklığını ölçmektedir. Ancak, digital termometre kadar hızlı değildir. Civalı Termometre digital termometreden 10 kat daha yavaş ölçüm yapmaktadır.

Alkollü Te

rmometre

Alköllü termometreyi çoğunlukla oda yada benzeri ortamların duvarında görebilirsiniz. Adını burdan alarak duvar yada oda termometresi olarakda bilinmektedir. Alkollü termometre bulunduğu oda yada ortamın sıcaklığını ölçmektedir.

Hasta Termometresi:

Vücut sıcaklığını ölçmede kullanılan bu termometre civalı bir termometredir. Genel olarak hastaların ateşini ölçmek için kullanılan hasta termometresini sapındak tutarak sallamak gerekmektedir. Ağız, koltuk altı yada vücudun herhangi bir noktasına konularak yaklaşık 3-5 dakika bırakılarak sıcaklık ölçümü yapmaktadır.

Metal Termometre:

Saydığımız diğer termometreler sıcaklığı ölçebilmektedir. Ancak yüksek derece olan sıcaklıklar için metal termometre kullanılmaktadır. Metal Termometreler çoğunlukla fabrika ve fırınlarda kullanılmaktadır. Bu ve benzeri yerlerde yüksek sıcaklıkları ölçme kabiliyeti sayesinde tercih edilmektedir. Bu sayede ortamın sıcaklığını ayarlamak ve sıcaklık hakkında bilgi almakta yardımcı olabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.