Sözel Meslekleri ve Puanları – Sözel Bölümler

Lisede sözel seçen öğrenciler içinde oldukça güzel meslekler bulunmaktadır. Sözel meslek alanları arasında Basın ve Yayın, Radyo, Sinema ve Televizyon, Gazetecilik, İletişim Sanatları gibi bölümler öğrencilerin medyayla ilgili olarak en çok ilgilendiği sözel bölümler arasındadır. Öğretmenlik isteyen ve sözel bölümü okuyanlar için ise Anaokulu Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği ve Coğrafya öğretmenliği gibi bölümler bulunmaktadır.

Sözel Bölümler

Sözel bölümü meslek alanları arasında Sanat Tarihi, iletişim, Sümeroloji ve Hititoloji gibi bölümlerde farklı bölümler arasındadır. Sözel bölümü için seçilebilecek meslekler bunlarlada sınırlı değil. Kültür Yönetimi, Türk Halkbilimi, İletişim Bilimleri ve İlahiyat gibi önemli ve ilerisi olan meslek dallarına ait bölümlerde bulunmaktadır. Sözel bölüm okuyanlar için meslekler gerçekten fazla ve öğrencilerin farklı dallarda seçim yapma şansıda mümkün.

Her bölümde olduğu gibi sözel bölüm okuyan öğrencilerinde diğerlerine oranla daha fazla tercih ettiği ve seçtiği meslek dalları mevcuttur. Bunlar arasında Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği ile Anaokulu Öğretmenliği ilk sırayı paylaşıyor. Diğer meslek alanlarına göre daha fazla tercih edilen bu alanlar öğretmenlik olması ve ileriye dönük garanti bir meslek olması nedeniyle çok daha fazla tercih ediliyor ve tercih kılavuzlarında ilk sıraları alıyor. Buna rağmen alınan öğrenci sayısı kısıtlı olduğundan diğer bölümler önem kazanıyor. Sinema ve Televizyon, Gazetecilik, Radyo ve Basın ve Yayın gibi meslek alanları sözel bölümü öğrencilerinin ilgisini çekiyor.

Sözel Meslek Alanları Tam Listesi

Arkeoloji
Medya ve İletişim
Arkeoloji ve Sanat Tarihi
Medya ve İletişim Sistemleri
Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı
Radyo Sinema ve Televizyon
Basın ve Yayın
Reklam Tasarımı ve İletişimi
Coğrafya
Reklamcılık ve Halkla İlişkiler
Coğrafya Öğretmenliği (*)
Sanat Tarihi
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları
Sanat Yönetimi
Gazetecilik
Sinema
Halkbilim
Sinema ve Televizyon
Halkla İlişkiler
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (*)
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Sümeroloji
Halkla İlişkiler ve Tanıtım
Tarih
Hititoloji
Tarih Öğretmenliği (*)
İletişim
Televizyon Haberciliği ve Programcılığı
İletişim Bilimleri
Türk Dili ve Edebiyatı
İletişim Sanatları
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği (*)
İletişim Tasarımı
Türk Halkbilimi
Kültür Yönetimi
Türkçe Öğretmenliği (*)

Latest Comments
  1. Pınar
  2. melek
  3. Anonim
  4. ss
  5. Nur

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.