Logo nedir ? Ambalaj nedir ?

logo-ambalaj-nedir-f2gw

Logo nedir ? Ambalaj nedir

Günümüzde satılan her türlü gıda, eşya vb. bütün şeylerde logo ve ambalaj bulunur. Logo ve ambalajlar satılan ürünlerin korunması, akılda kalıcı olması ve daha birçok önemli işe yaramasıyla bilinmektedir. Logo ve ambalajı daha geniş çapta anlatalım.

Ambalaj nedir?

Ambalaj, herhangi bir ürün yada ürünlerin tüketici yada aracı firmalara ulaştırırken taşınması, saklanması, korunması ve yıpranma gibi ürünü her türlü çevresel etkiden korumak kısacası ürünün bozulmasını önleyecek, ürünü muhafaza edecek bir maddedir. Ürünleri muhafaza eden bu ambalajlar cam, plastik, karton gibi maddelerden oluşabilmektedir. Günlük hayatta aklımıza marketten aldığımız ürünleri getirdiğimizde ambalajlarını örnek vermek mümkündür. Plastik poşetle sarılmış Peçete, plastik kaplarda olan salam, sosis, sucuk, ufak poşetlerde bulunan çerez, çekirdek, cips vb. tüm yiyeceklerin ambalajlarını örnek olarak gösterebiliriz. Bunun dışında herhangi bir tejnoloji mağazasından alacağınız kamera, laptop, mouse’da size yine ambalajıyla birlikte gelecektir.

Logo Nedir?

indir

Logo, herhangi bir ürünün, firma ve satış yada hizmetle ilişkisi olan her türlü etkileşimin harf, sembol, resim, şekil gibi öğeler kullanılarak kendine has bir ifade şekli oluşturması ve bunu kendiyle özleştirmesidir. Logo yaratılırken genel olarak satılan ürün yada firmanın yaptığı işle ilgili olmasına dikkat edilir. Bu sayede müşteri, alıcı yada tüketiciler ürün yada hizmet alımı sırasında logonun kişide yarattığı etki, ürün yada hizmetin akılda kalması ve tanınması için logolar büyük etkiye sahiptir.

Logo Kuralları

  1. Farklı ve özgün olmalıdır
  2. Ürün yada hizmetle özleşmeli, yansıtıcı olmalıdır
  3. Akılda kalıcı etkisi olmalıdır
  4. Sade olmalıdır
  5. Üstün gösterecek simgeler seçilmelidir
  6. Abartı olmamalıdır
  7. Rakip ürün yada firmalardan farkı olmalıdır
  8. Renk uyumlarınada dikkat edilmeli ve ürüne göre renkler seçilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.