Uçucu Yağların Şifası Ve Etkisi

Bitkisel yağlar özelliklerine göre guruplara ayrılmıştır. Sabit yağlar ve uçucu yağlar olmak üzere 2 farklı ana gurupta olan yağların her birinin kullanımı ve yararlı olduğu husus farklıdır. Bitkisel yağlar masaj ile vücuda uygulandığında ya da su ile birlikte tüketildiğinde çok farklı yarar sağlıyor. Aynı yağ çeşidinin kullanım farkıyla iyi geldiği durumlar şöyledir:

Papatya Yağı: Masaj şeklinde uygulanırsa pişik, cilt yanıkları, güneş yanıkları gibi durumlara iyi gelir. Gargara yapıldığında ağız ve boğazdaki yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Oturma banyosunda ise vajina ve vulva temizliğine iyi gelir.

Defne Yaprağı Yağı: Haricen kullanıldığında ve aromaterapi yapıldığında cildi temizler, kaşıntılara iyi gelir. Gargara yapıldığında ağzı temizler.

Yasemin Yağı: Masaj yapılarak vücuda uygulandığında özellikle kuru cilt ve hassas cilt sahibi olan kişilerde sabit yağlarla birlikte kullanıldığında nem oranını dengeler. Aromaterapide ruhsal sıkıntılardan oluşan stresin gevşeyerek giderilmesini sağlar. Ayrıca yorgunluğunda giderilmesinde yardımcı olur.

Lavanta Yağı: Masaj şeklinde cilde uygulanırsa cildi temizler. Aromaterapide cilt kaşıntılarını ve güneş yanıklarının giderilmesini sağlar. Ayrıca saç diplerine masaj yapıldığında cildi güçlendirir.

Karanfil Yağı: Gargara yapılarak kullanıldığında ağız içindeki yaraların çabucak iyileşmesini sağlar. Diş ağrısı olduğunda ve ağız kokusunu gidermede de kullanılır.

Ardıç Yağı: 1 fincan suyun içine 3-4 damla eklenerek tüketildiğinde kullanılırsa idrar yolu iltihaplarını giderir ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.