Meme Kanserinin Erken Teşhisi İçin Neler Yapılabilir?

Meme kanseri son yıllarda en çok görülen kanser türüdür. Dünyada akciğer kanserinden sonra en sık rastlanılan meme kanseri her 8 kadından 1’inde görülüyor. Böylesine yaygın olan bu kanser türünün erken teşhis ile tedavisi mümkündür. Meme kanserinin genellikle kadınlarda görüldüğü bir gerçektir. Yalnız erkeklerde de meme kanseri görülme riski nadir olsa da vardır.

Uzmanlar her kadının düzenli olarak meme kontrolü yapmasının yararlı olacağından bahsediyor. Meme kanseri erken teşhisi için evde kendiniz kontrol edebilirsiniz. Göğsünüze dairesel hareketler ovalayın. Ve bir sertlik, sert bir kitle var mı diye kontrol edin. Eğer sert bir kitle hissederseniz mutlaka doktora başvurun. Doktorunuz bu durumu kesinleştirmek için farklı araştırma yöntemleri, testle yapacaktır. Meme hastalıklarının tanısında kullanılan başlıca yöntemler şunlardır: Mamografi, ultrasonografi, galaktografi, ince iğne biyopsisi, kalın iğne biyopsisi, stereotaksik işaretleme, cerrahi biyopsi meme kanseri tanı yöntemlerdir. Bu yöntemler sayesinde insanlar daha net sonuçlar ile yaşantılarına devam etmektedir. Her kadın ayda 1 eliyle evde tek başına kendi kontrolünü yapmalıdır. Uzmanlar bu konuya çok dikkat çekiyor. Çünkü meme kanseri çok sıklıkla görülmeye başladı.

Herkes evde tek başına yapılan bu kontroller sayesinde ciddi bir sağlık sorunundan kurtulmuş olabilir. Bir hastanın meme kanseri olduğunda göreceği farklı tedaviler vardır. Cerrahi müdahale, radyoterapi, kemoterapi, hormonoterapi meme kanserinin tedavileri arasındadır. Tıp ilerliyor ve hastalar rahat ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.