Ses Terapisi nedir? Nasıl yapılır?

Günlük yaşantıda bazen sesimizi yükselttiğimiz durumlar oluyor. Normalin üzerinde bir ses tonu kullandığımızda ses tellerimiz zorlanıyor ve tahriş oluyor. Ses terapisi bu aşamada devreye giriyor. Ses terapisi, ses problemlerinin tamamında kullanılabilecek bir tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır.

Ses problemlerinin en sık görüldüğü kişiler, profesyonel iş yaşantısında sürekli olarak konuşma mecburiyetinde olan kişilerdir. Örneğin; bir öğretmen, sanatçı, tiyatrocu, pazarcı, sürekli seminer veren bir yetkili ve benzeri birçok insan işi gereği sesini normalin üzerinde bir tonda kullandığında ses tellerini zorlar. Ses telleri zorlandığında genellikle, ses kısıklığı meydana gelir. Veya düzensiz bir ses tonu olur. Bazen yüksek, bazen kısık bir ses tonu ile konuşmak zorunda kalınır. Ses terapisi, bazı ses sorunlarının tek tedavi yöntemi olarak kullanıldığı gibi, ilaçla veya cerrahi yöntemler ile yapılan tedavilerde de kullanılıyor. Ses terapisi çok faydalı bir tedavi yöntemidir. Yalnız hiçbir patolojik ses için özgün bir yöntemi yoktur. Ses terapisi, hastanın rahatsızlığının ciddiyetine göre uygulanır. Uygulanma süresi, sayısı kişiden kişiye değişim göstermelidir.

Ses terapisi yapılmadan önce uzman olan kişi, hastanın sesindeki problemleri belirlenir. Elde edilen bulgulara göre terapiye başlanır. Ses terapisi, kulak burun boğaz uzmanı ve ses patologu tarafından uygulanır. Bunun yanı sıra ses terapisinde ses koçu ve şan eğitmeni gibi işinde uzman kişilerden de destek alınarak ses terapisi yapılır. Ses terapisi sayesinde birçok insan rahat bir şekilde konuşabiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.