Ses Kısıklığının Nedenleri Nelerdir

Ses kısıklığı: sesteki anormal tonların bütününe verilen addır. Ses kısıklığı anormal ses değişikli demektir. Ses kısıklığında ses, hırıltılı, çatallı ya da gergin olması, ses tonundaki şiddet veya incelik olarak farklı şekillerde olabilir. Ses değişikliklerindeki bu değişimler genellikle ses tellerinde oluşan sorunlardan dolayıdır. Bu durumda ses kısıklığının meydana gelmesine sebebiyet veriyor.

Ses kısıklığının birbirinden farklı onlarca sebebi vardır. Ses kısıklığına sebebiyet veren sorunlar ciddi sağlık problemleri değildir. Kısa sürede düzelmesi, sesin normale dönmesi mümkündür. Ses kısıklığının oluşmasına sebebiyet veren ve sıklıkla görülen sebep akut laranjittir. Akut larenjit: Soğuk algınlığından veya diğer üst solumun enfeksiyonları ya da aşırı derecede bağırmaktan dolayı ortaya çıkar. Halk arasında en bilinen örnek: “Çok bağırma sesin kısılır.” cümlesiyle herkes tarafından bilinmektedir. Ses kısıklığı kısa süreli bir rahatsızlık olduğu gibi bazı durumlarda olması gerekenden daha uzun sürebilir. Bunun nedeni ise yine aşırı derece ses tonunu yükseltmek yani bağırmaktır. Ses sesleri aşırı derecede bağırmadan dolayı zorlanır ve tahriş olur. Olması gerekenden aşırı derecede bağırdığınızda yani sesinizi zorladığınızda ses nodülleri ( ses telleri üzerinde bulunur) şişer ve boğazda ağrıya sebebiyet verir.

Ses kısıklığı sadece bağırmadan dolayı ses tellerinin zorlanmasıyla oluşmaz. Yetişkinlerde mide ile yemek borusunun birleştiği noktada bulunan kasların zayıflığına bağlı olarak da oluşabilir. Ses kısıklığı gün içinde en çok sabahları görülür. Gün içinde ilerleyen saatlerde ses kısıklığı biraz daha normale döner.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.