Kulak Çınlamasının Nedenleri

Kulak çınlamasının birçok sebebi vardır. İnsanlar kulakları çınladığında kendilerini oldukça kötü hissederler. Çünkü çekilmez bir eziyet gibidir. Sürekli olarak inceden inceye bir çınlama olduğunda insanın siniri harap olur ve agresifleşir. Ayrıca kulak çınlaması yaşayan insan bir müddet sonra kulağının ağrıdığı gibi bir şikâyette dahi bulunabilir.

Kulak çınlaması olarak nitelendirdiğimiz durum, kafa içinde gerçekleşir. Kafa içindeki bu seslere tinnitus denilir. Bu sesler yaygın olarak birçok insanda görülen bir rahatsızlıktır. Tinnitus zaman zaman kendini hissettirir. Yalnız kulağı çınlayan kişi bu durumu daimi olarak yaşadığını düşünür. Bazen çok ince bir ses ile bazen de çok kalın bir sesle kendini gösteren tinnutus sesi, kulak çınlamasını oldukça çekilmez bir hale getirir. Tinnutus yani kulak çınlamasını oluşturan kafa içi sesi, genellikle ya damar anormalliğinden ya da kasların kasılmasından dolayı oluşur. Tinnutus sadece hasta tarafından duyulur. Çoğunlukla işitme sinirlerinin mikroskopla görülebilecek oranda küçük olan uçlarında meydana gelen hasarlardan dolayı olur. Bu durumun aşırı olması sonucu kişide duyma bozuklukları oluşur. Hatta sağırlığa kadar varan sonuçlar doğurur.

Bulunduğumuz çağda yüksek ses çok yaygın olarak insanların girdiği ortamlarda bulunuyor. Eğlence mekanları, konserler, sinema salonları ve benzeri yüksek ses kullanılan mekanlarda sıklıkla bulunan kişilerde kulak çınlaması daha fazla görülür. Kulaklıkla yüksek sesli müzik dinlemek ise bu hastalığın en çok görüldüğü durumlardan bir tanesidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.