Klimanın Neden Olduğu Hastalıklar

Klimanın ne kadar rahat ettirici ve işe yarar bir teknoloji ürünü alet olduğunu herkes biliyor. Büyük, küçük herkesin çok iyi bildiği klima yaz aylarının bunaltıcı sıcağından kurtarıyor, kış aylarında ise üşüyen insanları ısıtıyor. İklimlendirme cihazı olarak nitelendirilen klima sayesinde hava koşullarının sizi olumsuz etkilemesinden uzak durabiliyorsunuz. Yalnız klima çok işe yarar bir ürün olduğu gibi zararları da oldukça fazladır.

Klima kullanımını biraz abarttığınızda sağlık sorunları hemen sizi buluyor ve siz hasta oluyorsunuz. Aşırı kullanılan veya yanlış şekilde kullanılan klimalar nasıl bir rahatsızlık veriyor diye bir araştırma yapsanız onlarca neden ile karşılaşabilirsiniz. Klima çarpması diye bir durum söz konusudur. Genellikle insanlar klimalı ortamlarda bulunduğu zaman rahatsızlık hissettiğinde klima çarptı denir. Klimanın sizi çarpmaması ve rahatsızlık hissetmemeniz için öncelikli olarak soğuk hava üfleyen klimanın önünde durmamalısınız. Klimadan gelen soğuk hava ile direkt olarak serinlediğinizde vücut ısınız değişiyor ve üzerinizde bir kırgınlık oluyor. Ayrıca klima baş ağrısı yapıyor. Özellikle yaz aylarında dışarının sıcak havasından kurtulmak ümidiyle klimalı aşırı soğuk ortamlarda bulunduğunuzda başınız ağrır. Klima baş ağrısı gibi, boyun tutulması ve vücudunuzdaki diğer bölgelerinde tutulmasına sebebiyet verir.

Klimalı ortamlarda bulunduğunuzda mümkün olduğunda klimadan uzak bir yerde olmanızda fayda vardır. Klimalı yani merkezi soğutma sistemi olan yerlerde klima ateşi olarak bilinen bir hastalıkta insanları oldukça rahatsız ediyor. Ayrıca alerjik zatüre de klimanın neden olduğu hastalıklar arasındadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.