Balık Beslemeye Yeni Başlayanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Evde beslenen balıklara süs balığı adının verilmesi sizi şaşırtmasın. Çünkü balıklar öylesine güzel bir görünüme sahipler ki bir evin en güzel süsü olarak nitelendirilmesi çok doğrudur. Küçük bir fanusun veya büyük bir akvaryumun içinde nazlı nazlı süzülerek bir o yana bir bu yana yüzmeleri insanların hoşuna gidiyor. Bu görünüm sizinde hoşunuza gidiyorsa birbirinden güzel balıklardan alabilir ve besleyebilirsiniz.

Balık beslemek kolay gibi gözükse de aslında zor bir iştir. Bir sorumluluktur. İlk defa balık besleyecekseniz bazı hususlara dikkat etmenizde fayda vardır. Balığınızın yaşayacağı su mutlaka klorsuz, kireçsiz olmalıdır. Bunun için musluk suyu değil de içme suyu kullanmalısınız. Eğer musluk suyu kullanırsanız balığınızı çabuk kaybedersiniz. Birde genellikle balıklara çok yem verilir. Balık yemleri tane tanedir. Balığınıza yarım balık yemi ya da 1 tane balık yemini ufalayarak vermeniz en doğrusu olacaktır. Balıklar çok yiyemez. Hafızaları 3 saniyedir. Siz acıktı der bir daha yem verirsiniz o yemi de yer. Bir sonraki yemi de ve bir sonrakini de. Çünkü hatırlamazlar. Severek aldığınız balığınızın yanlış bakım sonucu ölmesini istemiyorsanız bu iki detaya çok dikkat etmelisiniz.

Akvaryumun veya fanusun suyunu düzenli olarak değiştirmelisiniz. Balığınızın temiz suda salına salına yüzmesini istiyorsanız onun bakımına dikkat etmelisiniz. Su değişimi yaparken yine musluk suyu değil, klorsuz içme suyu kullanmalısınız. Bu su ne sıcak nede soğuk olmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.