Android’in Önlenemez Yükselişi

Piyasaya sürüldüğü ilk günden bu yana oldukça büyük bir ivme ile pazarda bir numara haline gelen android işletim sisteminin bu başarısının sırrı ne?

Dördüncü yılını geçtiğimiz ayda geride bırakan android bu dört yıl içerisinde, oldukça ciddi anlamda gelişmeler göstermektedir. En yakın rakibi blackberry’nin yüzde beş gibi bir rakam ile Pazar hacminin küçülmesi bu sene androidi dünya piyasasının bir numarası haline getirmiştir.

Peki ama bu yükselişin nedeni nedir?

Öncelikle android benzer işletim sistemlerine oranla geliştirilebilir özelliktedir. Bu tekelciliğin elinden kurtulması ve dev markaların (lg, Motorola, samsung, htc) androidi yeni nesil cep telefonu ve tabletlerinde yoğun olarak kullanması anlamına gelmektedir.

Android, tekeli desteklemez. Apple ve blackberrynin en büyük hatası bu sistemlerin sadece kendi telefonlarında kullanılmasına müsaade etmesidir. Oysa android paylaşımcı özelliği sayesinde ilk bakıldığı andan itibaren ön plana çıkmaktadır.

Kısa bir zaman sonra bu ürünlerin de yükselişine aynı hız ile devam etmeleri aynı oranda önem taşıyacağa benzemektedir. Geleceğimizin en büyük yatırımları arasında yer alan android pek çok tablet ve cep telefonu için daha şimdiden ön sıralarda yer alacağa benziyor.

Aynı zamanda kolay kullanılabilir özelliğe sahiptir. Piyasada bulunan hemen tüm telefon modelleri ve geniş ödeme ağıyla kolaylıkla kullanılabilmektedir. Bu gün ülkemizde iphone satın almak isteyen birisi ile android işletim sistemine sahip olan bir ürünü satın almak isteyen arasında yüksek fiyat farkı bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.