Bağırsak Hastalıkları ve Belirtileri

Hayatımızın devamlılığı için oldukça önemli bir rol oynayan bağırsak organını ne kadar iyi tanıyoruz? Bağırsak; yapı olarak midemiz ile anüs arasında kalan ve genel olarak iki farklı bölüme ayrılan oldukça önemli bir organımızdır.

İnce bağırsak ve kalın bağırsak olmak üzere iki bölüme ayrılırken bu iki bölümü de kendi arasında çeşitli bölümlere ayrılmaktadır. İnce bağırsağın bölümleri; on iki parmak bağırsağı, ileum ve jejunum olmak üzere 3 bölüme ayrılmaktadır.

İnce bağırsağın genel görevi ise emilim ve bazı sindirme operasyonlarıdır. Mideden daha önemli bir sindirme mekanizması ince bağırsağımızda bulunmaktadır. Bazı rahatsızlıklarda şahısların mideleri alınmasına rağmen ince bağırsakları ile yaşamlarına oldukları gibi devam edebilmektedir. Ama aynı durumu ince bağırsak için söylemek mümkün olmayacaktır. Bu sebepten bağırsak hastalıklarına karşı özelilkle dikkat etmek gerekmektedir.

Kalın bağırsağın görevi ise posa ve madensel tuzların atılım işlemlerinin düzenlenmesidir. Bu sebepten bu bölgelerde bol posalı yiyecekleri tüketerek bu sindirim organlarının desteklenmesine özellikle dikkat etmek gerekmektedir.

Bağırsak Hastalıkları

Bu hastalıklar genellikle sindirimle bağlantılı olan hastalıklardır özellikle ön plana çıkanları ise; kolit, spastik kolon, meckel çıkmazı gibi tıkanmalara bağlı olarak meydana gelen rahatsızlıklardır. Önlem alınmazsa ve bu durumlara zamanında müdahale edilmezse oldukça ciddi sorunlar yaşanabilmektedir.

Bağırsak solucanları da oldukça önemli sorunlara neden olabilen hastalıkların meydana gelmesini sağlayabilir. Özellikle adaçayı, ardıç ve ayva gibi besin maddelerini sıklıkla tüketerek bu rahatsızlıklardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Genel özellikleri ile insan vücudunun en önemli organı olarak yorumlanan bağırsağın kısa bir süre içerisinde tedavi edilmeyecek bir rahatsızlıkla boğuşması ciddi sorunların tekrardan gündeme gelmesine neden olabilmektedir.

Bu sebepten bağırsak rahatsızlıkları yaşamanız durumun posa oranı bakımından yüksek olan besin maddelerini tüketmeye gayret göstermeniz büyük bir artı olarak karşınıza çıkacaktır.

Bağırsak hastalıkları incelendiği zaman genellikle ince bağırsak kaynaklı rahatsızlıklar olduğu gündeme düşmektedir. Daha nadir de olsa kalın bağırsak rahatsızlıklarından kaynaklı olarak bazı durumlarda meydana geldiği de bilinmektedir. Geleceğimizin en büyük tedavi yöntemleri arasında bu hastalıkların bulunduğu da unutulmamalıdır. Tedavisi zor ve pahalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.