Yaş küçültme davası nasıl açılır

Yaş küçültme davası nasıl açılır BİLİYOR MUSUNUZ ? Artık zaman ne yazık ki eski zaman değil, eskiden özellikle aynı zamanlarda askere gitmesinler diye ailede doğan çocuklar birer sene ara ile nüfusa kayıt ettirilirmiş. Günümüzde bu gibi durumların söz konusu olması biraz zor görünmektedir. Yine de her şeye rağmen yaş küçültme davası açarak uygun göründüğü takdirde bir miktar yaşınızı küçülttürmeniz söz konusu olmaktadır.

askeriye mahkemesi

Bu durumun temel sebebi şahısların dış görünüşlerinden kaynaklanan bir takım problemlerin ortadan kalkmasını sağlamak için yapılmaktadır. Bilindiği gibi insan sosyal olan bir canlıdır. İkili ilişkiler, askerlik, iş başvuruları ve hatta evlilik hususunda bile yaşın büyük bir önemi bulunmaktadır.

Bu konuda devletimizin önem verdiği tek konu ise kaç yaş yaşınızı küçültmek istediğiniz ve dış görünüşünüzün bu orantıda olup olmadığıdır. Bu sebepten dolayı oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Dikkat etmeniz gereken asıl konu ise küçültme talebinizde bir takım art niyet sezilirse dava açma talebinizin reddolacağı gibi bir daha bu hususta dava açmanız da mümkün olmamaktadır. Yaş küçültme davalarının yalnızca bir kere açılabileceğini unutmamanız gerekmektedir.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise bir hastane de doğmamış olmanız gerektiğidir. Yani bu hususta her hangi bir resmi kayıtın bulunmaması oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Eğer doğum tarihiniz ile nüfusa kayıt tarihiniz aynı ise yaş küçültülme imkanı ne yazık ki bulunmamaktadır. Örneğin resmi kayıtlara göre doğum tarihiniz 1980 aralık olmasına rağmen doğum tarihiniz 1981 şubat ise yaş küçültme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aksi takdirde açtığınız davalar reddedilecektir.

Aynı zamanda bir tanığın bulunması da oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Örneğin şahıs benim kardeşimdir. Doğduğu zamanı çok iyi hatırlıyorum tarzı bir tanığa da ihtiyacınız bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.