Set Üstü Ocak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Set üstü ocak günümüzde her evde bulunan önemli bir mutfak eşyasıdır. Yemekleri pişirebilmek için tercih edilen bu eşyaların kullanma sırasında ve özellikleri konusunda bazı bilgilerin bilinmesi gerekmektedir.

Set Üstü Ocak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

1-      Çocuk Kilidi; Eğer çocuğunuz varsa set üstü ocak alınırken çocuk kilidi var mı yok mu dikkat etmekte yarar vardır.

2-      Kontrol Paneline Dikkat Edin; Eğer düğmesi olmayan dokunmatik ocakları istiyorsanız yemek pişirirken ekstra bir alan kazanılabilir.

3-      Zamanlayıcı; Yeni nesi ocakların büyük bir bölümünde zamanlayıcı vardır. Bu zamanlayıcılar otomatik bir şekilde pişme süresini ayarlar ve siz evde olmasanız dahi ocağın altını yemek piştiği zaman kapatır.

4-      Akıllı pişirme teknolojisi; Yemek kaynadığı zaman taşma ihtimalini yok etmek için yeni nesil set üstü ocak yemeğin altını siz dokunmadan kısabilir.

5-      Ocak çeşitleri; Evde eğer doğalgaz varsa, ocağı elektrikli kullanmayı tercih etmiyorsanız ve tencerenin tabanı döküm değil ise indüksiyonlu ocaklar sizler için uygun olabilir. Temizliğe büyük önem verenlerdenseniz indüksiyonlu ocakları tercih etmenizde yarar vardır.

Set Üstü Ocak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Set Üstü Ocakların Kullanımı

1-      Yüzeyi kırılan veya hasar görmüş olan set üstü ocak kullanılmaması gerekir ve böyle durumlarda hemen yetkili servisi aramak gerekir.

2-      Kesin ya da ağır nesneleri cam-seramik yüzeye düşürmemeye dikkat edilmesi gerekir.

3-      Pişirme işlemini, kapadıktan yaklaşık 30 dakika sonrasına kadar, uzun süre boyunca sıcak kaldığının unutulmaması gerekir.

4-      Açmadan önce, kullanılacak olan pişirme kuşağını hangi düğmenin kontrol ettiğini kontrol etmek gerekir. Tencere, çaydanlık ve tava gibi pişirme aletleri, açmadan önce koyulması ve bunların kuşağı kapatıldıktan sonra alınması en doğru tercihtir.

5-      Yalnızca gerekli yüzeyi olan düztabanlı tava ve tencerelerin tercih edilmesi gerekir. Muntazam olmayan tabanlar seramik ve cam yüzeyi çizilebilir. Tabanın temiz ve kuru olduğuna büyük önem verilmesi gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.