Raşitizm Belirtileri Nelerdir

Raşitizm sorunu hemen her yaşta olabilen fakat genellikle çocuklarda meydana gelen bir kemik rahatsızlığıdır. D vitamini eksikliğine bağlı olarak meydana gelen raşitizm rahatsızlığı, kemik gelişiminin yeterli oranda olmamasına sebep olur.

D vitaminin vücuttaki en büyük görevlerinden birisi bağırsaklardan fosfor ve kalsiyumun emilip metabolizmaya katılmasına yardım etmesidir. D vitamini eksikliği durumunda ise kemik oluşmasında başrolü alan mineraller yeteri kadar emilemez.

Vücudun d vitamini ihtiyacını karşılayabilmek için ana kaynak her zaman güneştir. Yanık yapacak kadar uzun süre durmamak şartı ile her gün güneş ışının alınması kemik gelişimi için çok önemlidir.

Raşitizm Belirtileri;

Özellikle 3-24 aylık arasında olan çocukları etkisi altına alan raşitizmin belirtileri her yaşta birbirinden farklı olur. Tanı konulmasının en basit yolu kan testi yapılmasıdır. Böylece vücutta bulunan fosfor ve kalsiyum ölçümü gerçekleşebilir.

Raşitik olan çocuklarda dişlerin çıkması geç olur. Bununla birlikte çıkmış olan dişlerin büyümesi de çok yavaş gerçekleşir. Çocukların el ve ayak bileklerinin normalden daha geniş olması belirtileri içerisindedir.

Raşitizm hastası olan çocukların emeklemeleri ve yürümesi geç olur. Vücutta yer alan kemikler yeteri kadar gelişmediği için vücut ağırlığı taşımaya daha başlayamadığı için bu eylemler yaşıtlarına oranla geç gerçekleşir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.