Pantolon Katlama Tekniği

Pantolonun ütüsü bozulmadan saklanmasını istiyorsunuz fakat katlama sırasında oluşan kırışıklığı önleyemiyorsunuz. Birkaç basit taktik ile sorunu tamamen çözebilirsiniz. En iyi sonucu almak için pantolonun ütülenmesinden sonra hemen katlanması çok uygun bir tercihtir.

Ütüden sonra pantolonu zemine, paçaları aşağı gelecek şekilde düz bir biçimde yayılması gerekir. Kabarık olan yerleri el ile tamamen düzeltin, dikiş izi paça ve belden çekilerek boydan boya düz bir duruma getirin.

pantolon

Bu işlemden sonra bir bacağı diğer bacak üstüne, kenarı tamamen üstü üste gelecek biçimde katlayın. El ile tekrar düzleyin. Pantolonu belden kaldırarak pantolon boyunun 3/1’ine denk gelecek biçimde parçaya doğru katlayın. Bundan sonra paçasından tutun ve geriye kalan üçte birlik bölümü kemerin üzerine gelecek biçimde yeniden katlayın.

Pantolonu katlı bir şekilde uzun süre saklamayı istiyorsanız, kat yerinin iz oluşturmasını önlemek gerekir. Bunu yapabilmek için ise pantolonu katlama işlemi esnasında birkaç kopya kağıdı ya da kağıt mendilden yararlanılabilir. Bir bacağın bazen bölümüne kopya kağıdını koyun ve diğer bacağı bunun üstüne katlayın. Bundan sonra her katın arasında birer kopya kağıdı yerleştirip katlamayı bitirin.

Pilili Pantolon Katlama Tekniği

Pilili pantolonu kat bölgesinden bozmadan saklayabilmek için şu adımları takip edin;

Öncelikle, pantolonun pürüzsüz bir zemin üstüne açık bir şekilde yayın. Katlamayı pantolon pili üstünden yapmak gerekir. Bunun için ise önce izleri üst üste getirmek gerekir. Bu şekilde pantolon asılı olduğu süre boyunca kat izleri azalamaz ve ele her alındığı zaman tekrar ütülemeye gerek kalmaz.

Bu işlemden sonra sıra katlamaya gelmiştir. Pantolonu eğer dolap rafından saklamayı istiyorsanız, beli ile paçalarını birleştirerek tek bir kat haline getirin. Zemine tamamen dümdüz bir biçimde yayıldığından emin olabilmek için el ile yoklayın.

Katların arasında boşluk olması bu bölümlerin kırışmasına yol açacaktır. Kötü görünümü engellemek için özellikle cep içini kontrol edin, yatak durumda olduğuna emin olun.

Pantolonu eğer askıda tutmayı düşünüyorsanız, tekrar pantolonun paçasıyla belini hizalayarak zemin üstünde düzlemek gerekir. Pantolonun şekline zarar vermeden saklayabilmek için klipsli pantolon askısı kullanılabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.