Kurutma Makinesi Çeşitleri

Çamaşır kurutma makinesi, çamaşırhane ve evlerde çamaşırları ya da başka tekstil ürünlerini kurutabilmek için kullanılmakta olan makinelerdir.

Santrifüjlü Kurutma Makinesi

Bu tür makinelerdeki hazneler, çamaşır makinesi haznesinden daha hızlı bir şekilde döner. Bu tür bir yoğunlaştırma kurutma makinesi, ısıtmalı olan kurutma makinelerinin 20 dakikada yapacağı kurutmayı 2 dakikada yapar. Bu şekilde hem enerji hem de zaman tasarrufu sağlanır. Yalnızca döndürülerek çamaşırların tamamen kurutulamıyor olsa bile ısıtma makinesi atmadan önce bu makinelerde tekstil ürünlerini kurutmak, hastane gibi büyük yerlerde bol oranda enerji ve tasarruf imkanı verir.

Kondansatörlü Kurutma Makinesi

Normal kurutma makinelerinde olduğu gibi, kondansatörlü kurutma makinelerinde de çamaşırlara sıcak hava verilmektedir. Ancak kondansatörlü kurutma makinesi, havayı dışarıya atma yerine, ısı eşanjörü kullanıp havayı soğutur ve su buharını yoğunlaştırıp su borusu ya da toplama tüpünde toplar. Bu toplamanın sonrasında hava, bir döngü halinde yenide kullanılabilir. Isı eşanjörü ortamda yer alan havayı soğutucu olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle kurutucunun üretmiş olduğu ısı dışarı çıkarılması yerine kurutucunun civarına yayılır ve bu da odanın sıcaklığını az miktarda artırır. Bacasız kurutma makinesi modellerinden bazıları, oda sıcaklığının artışına engel olmak için, ısı eşanjöründe soğuk su kullanmaktadır fakat bu durum da su kullanımına gerek duydurur.

Enerji kullanımı açısından kondansatörlü kurutma makineleri, klasik kurutma makinesi ile karşılaştırma yapılacak olursa tasarrufu daha fazladır. Kurutma makinesiyle yapılan tasarrufun büyük bölümü ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri ile gerçekleşir.

kurutma makinesi çeşitleri

Isı İletimli Kurutma Makinesi

Kurutma makinelerinden bazıları üreticiler tarafından sabit çamaşır kurutma tekniği ismi ile pazarlanmakta olan ısı iletimli makineler satışı sunulur. Bu tür kurutma makineleri; alt bölümünde ısıtıcı bir birin, dikey hazne ve üst bölümünde bacak olmak üzere basit mekanizmadan meydana gelir. Isıtıcı, alt bölümündeki havayı ısıtıp toplam havaya göre nemliliğini yükseltir ve ısınmakta olan hava yüksekliği zaman çamaşırlar ile temasta bulunur.

Nem Gideren Kurutma Makinesi

Nem gidermekte olan yoğunlaştırmalı kurutma makinesi, nemi düşük tutup, düşük sıcaklıkta hızlı buharlaşma sağlamaktadır. Bu tür kurutma makinesi modeli; fazla sıcaklığa hassas ancak haznede çalkalanmaya dayanıklı olan kumaşlar için uygundur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.