Kravatın Şık Görünmesi İçin Neler Yapılabilir

Kravat seçimi yapılırken bir kravatı yalnız başına beğenmiş olunması fazla önem taşımaz. Öncelikle alınmış olan kravatı hangi stil ve renkte gömlekler ve ceketler ile beraber kullanılacağı düşünülmeli ve arasındaki uyuma dikkat edilmesi gerekir.

Örnek verecek olursak, mavi bir gömlek ile en iyi duran kravatlar yine koyu mavi ve lacivert tonlardaki kravatlardır. Beyaz gömleğin üstüne bütün renklerdeki kravatlar oldukça şık durabilir.

Eğer bir iş toplantısına ya da resmi bir davete gidilecekse beyaz gömleğin üstüne kullanılacak olan kravat modelinin gümüş tonda olması oldukça güzel bir şıklığı ortaya çıkartacaktır. Bu gibi durumlarda kravat seçimi yapılırken uzak durulması gereken renk kesinlikle kırmızı ve tonları olmalıdır. Kravat gömlek uyumunda ise desen faktörü diğer önemli olan faktördür. Fazla çizgili bir gömlek üstüne ufak desenleri bulunan bir kravat modeli tercih edilebilir. Gömleğin geniş aralıklar ile çizgileri bulunuyorsa, büyük puanlı ya da şal desenli kravatlar tercih edilebilir.

kravat

Kravatla gömleğin desen uyumlarında uzak durulması gereken hata, aynı ya da benzer desenleri olan kravat ile gömleklerin beraber kullanılmasıdır. Mendil kullanılıyorsa kravatla mendil deseninin birbirine benzememesine büyük önem gösterilmesi gerekir. Mendil ile gömleğini uyumlu olması gerekmektedir. Kol düğmesi kullanmakta olan kişiler ise kravat ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmelidir.

Kravat uzunluğu, bağlama şekli ve kalınlığını kendisinize göre ayarlamanızda yarar vardır. Kalın kravatlar kısa boylu ve vücudu yapılı olan erkekleri orantısız göstermektedir. Yapılı olan erkeklerin windsor düğümüne yönelmeleri iyi bir tercih olacaktır. Kravat uzunluğu, kemerin alt hizasından aşağıya inmemesi şıklık için diğer önemli bir noktadır.

Kravat Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

1-     Kravatların kesinlikle ütülenmemesi gerekmektedir. Kuru temizleme yapılacaksa preslenmemesi gerekmektedir.

2-     Kravat ceketin sol cebine yerleştirilen mendille uyumlu olması gerekmez.

3-     Kravatın gömlekle aynı desende olması yerine değişik olması daha şık bir görüntüyü ortaya çıkartır.

4-     Takım elbise ile takılacak olan kravatların, diagonal desenler yerine mikro desen olanları tercih edilebilir.

5-     Astarı görülmeyecek bir biçimde bağlanmaları gerekir.

6-     Çıkartıldığında ucundan ikiye katlanmalı, düzgün bir biçimde dolanarak saklanması gerekmektedir. İpek kumaştan yapılmış olan kravatlar ise katlanmadan asılmaları gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.