Kravat Ve Takım Elbise Uyumu

Resmi bir takım elbisede tercih edilmesi gereken renkler gri ve laciverttir. Siyah hariç diğer bütün renkler fantezi grubuna girer. Siyah takım elbise gece giyilir, bu nedenle saat 18’den öcne giyilmesi uygun olmaz. Beyaz takım elbiseleri tercih edilmemesi gerekir. Açık renk giyilmek isteniyorsa kıra ve sıcak ülkeye göre krem rengi takım elbise seçilebilir.

İnce ya da kalın, beyaz ya da gri çizgiler siyah ve lacivert gibi resmi renkler ile kullanıldığı zaman son derece şık bir takımı ortaya çıkartır. Buna karşılık beyaz ve grinin haricinde çizgilerin ve temelde lacivert ya da siyahın haricinde renklerin tercih edilmesi rüküşlüğe girer.

kravat

Takım elbise seçiminin ardından kravat seçimi de büyük önem taşır. Kravat hem sizi son derece şık gösterebilir hem de son derece rüküş gösterebilir. Bu nedenle kravat seçimi takım elbisenin renk, model ve tasarımına uygun bir şekilde seçilmelidir.

Kravat Seçimi

Regat Kravatlar

Çapraz kesilen, üç parçadan meydana gelen regat kravatlar günlük kullanım için son derece ideal olan kravat türleridir.

Papyon

Günümüzde artık papyona pek kravat gözü ile bakılmıyor. Bağlanması son derece zor olduğu için, günümüzde artık bağlanmış hali ile satışa sunuluyor. Smokin giyildiği zaman özel gecelerde kesinlikle papyon takılması gerekir.

Ascot Kravatlar

En nadir bulunan kravat modelleridir. Günümüzde yalnızca prenslerin düğünleride takılıyor. İsmini almış olduğu meşhr ascot yaşarında takılması mecburdu. Kravatın yakanın iki bölümünden sarkan iki parçası göğüste çaprazlanarak bir kravat iğnesi ile tutturulur. İğnenin inci taşıması da elbiseye ayrı bir şıklık katar.

Unutulmaması Gereken Durumlar

1- Balina desenli kravatlar kullanılmamalıdır.
2- Kravat sadece kemer tokasını kapatacak uzunlukta olması gerekir.
3- Ceketin sol cebine yerleştirilen süs mendili ile uyumlu olmaması gerekir.
4- Aynı kural pantolon askısı içinde geçerlidir.
5- Balina, balık desenli ya da kuru kafa desenler kesinlikle kullanılmamalıdır.
6- Her zaman gömlek ile tezat yaratmalıdır.
7- Kravatın astarı kesinlikle görünmemelidir.
8- Kalitesinin göstermiş olduğu zarf bölümünde saklı yedek iplik olmalıdır
9- Çözüldüğünde başlangıçtaki boyunu alması gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.