Karşıdan Karşıya Geçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her insan karşıdan karşıya geçme kurallarını bildiğini düşünür fakat şehir içerisinde gerçekleşen trafik kazalarının büyük bir bölümü yaya hataları nedeniyle oluyor. Bu yüzden kuralları bir defa daha gözden geçirmekte yarar vardır.

Karşıdan karşıya geçmek istediğiniz zaman civarda yaya geçidi, üst geçit, alt geçit ya da trafik ışıkları varsa öncelikle bunların tercih edilmesi gerekir.

Fakat yaya geçidi ve trafik ışığı kullanılsa bile araçlara dikkat etmek, yolun her iki tarafına da kesinlikle bakmak ve kontrol etmek gerekir.

Yola adım atmadan önce kesinlikle sağa ve solunuza ve 2. defa solunuzu kontrol etmek gerekir. Yolu zaman kaybetmeden, hızlı adımlar ile ve dikkatinizi dağıtmadan geçmek gerekir.

Kavşakları kesinlikle çapraz olarak geçmeyin. Eğer görüş açısı iyi değil ise, virajın bitimdeyse biraz yürüyüp karşıya geçmek için değişik bir nokta seçin.

Park durumundaki iki tane arabanın arasından karşıya geçmeden önce arabaların yol tarafında durarak sol ve sağınızı güzel bir şekilde kontrol etmelisiniz.

Karşıdan karşıya geçiş sırasında uzakta bulunan arabalara karşı daha dikkatli olmak gerekir. Arabanın hızla gelebileceğini ve hesaplandığından önce size ulaşacağını unutmamak gerekir.

Latest Comments
  1. Anonim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.